Po trzech latach wznawia działalność szkoła modlitwy w Koszalinie dla młodych ciałem i duchem.
Oratorium powróciło do kościoła św. Józefa koło katedry w Koszalinie 21 kwietnia. Zainicjowane w 2017 roku zostało przerwane przez pandemię. Jak mówi ks. Łukasz Gąsiorowski, który wraz z ks. Andrzejem Zaniewskim był inicjatorem projektu, jeszcze jakiś czas w pandemii część młodych spotykała się regularnie, nawet codziennie, w formie on-line na rozmowie, dzieleniu się, modlitwie, adoracji.
– Obecnie wracamy do tamtej inicjatywy, by wspólnie uczyć się, jak trwać przed Jezusem – mówi ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Chcemy dać młodym, żyjącym w przebodźcowanym świecie, przestrzeń wyciszenia. Zarazem chcemy w tej przestrzeni pobudzić ich przez zmysły, czemu służyć ma pięknie przystrojony ołtarz, zapach kadzidła, wyeksponowana monstrancja, muzyka. To ma nastrajać do budowania relacji z Jezusem.
Konferencję o Jezusie, który jest bliski człowiekowi, wygłosił ks. Łukasz Gąsiorowski.
– Apostołowie mieli troskę o samych siebie, mówili "a myśmy się spodziewali". A Jezus też ma troskę, ale nie o siebie, lecz o człowieka. To Bóg, który pozwala się dotknąć, tak jak Tomaszowi pozwolił dotknąć swojej rany. To piękne, bo Jezus chce, byśmy do Niego przychodzili także z naszą raną, słabością, by to On mógł się o nas zatroszczyć. To ważne w czasie, gdy tego naszego zatroskania o samych siebie jest współcześnie zbyt dużo.
Na hasło organizatorów "Jak się modlić, by być blisko Boga? Przyjdź i sam się przekonaj, jeśli tylko chcesz!" zareagowało ok. 30 osób. Iga Rawska cieszy się, że oratorium "na żywo" wraca.
– To jest fajne, że jako młodzi ludzie możemy wspólnie wzrastać duchowo i budować naszą relacje z Bogiem. To nam bardzo dużo daje. Myślę, że też ta forma spotkania, muzyka, jest czymś, co przyciąga młodych – powiedziała nastolatka.
Oratorium – szkoła modlitwy jest skierowane do młodych ciałem i duchem, którzy chcą uczyć się modlić. Spotkania będą odbywały się w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18 w kościele św. Józefa w Koszalinie, a w dalszej perspektywie być może także w innych miejscowościach. W programie sąkonferencja, modlitwa śpiewem, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także luźniejsza część spotkania – już poza świątynią.