Pobłogosławił go 12 maja bp Zbigniew Zieliński podczas Mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.
Szkoła za patrona obrała sobie Świętą Rodzinę z Nazaretu, stąd jej wizerunek na sztandarze. Jak podkreślają pedagodzy, ma być ona wzorem dla uczniów, nauczycieli, pracowników placówki oraz rodziców.
W ramach piątkowej uroczystości zaplanowano też program artystyczny, który przypomniał historię powstania i przekształcenia Szkoły Katolickiej w Słupsku. Wydarzenie uświetniły występy taneczne i wokalno-recytatorskie uczniów - laureatów i finalistów wielu konkursów.
Założycielem słupskiego "katolika" był ksiądz proboszcz Jan Rataj, który wraz dyrektor Marią Ramult doprowadzili do tego, że 1 września 1992 r. naukę w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marka w Słupsku podjęło 27 uczniów.
Kiedy 1 września 2001 r. dyrektorem KLO został ks. Marian Subocz, ówczesny proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana, zrodził się pomysł na powstanie Zespołu Szkół Katolickich, w skład którego wchodziły liceum i gimnazjum.
Wszystkich uczniów miał wyróżniać charakterystyczny mundurek. Niebieskie koszule i krawaty stały się w Słupsku rozpoznawalną oznaką przynależności do szkoły katolickiej.
W 2004 r. ks. Subocz powierzył stanowisko dyrektora Lucynie Kwiatkowskiej.
Nie byłoby obecnej szkoły podstawowej, gdyby nie starania rodziców i nauczycieli, którzy doprowadzili do jej powstania 1 września 2014 roku. Jej organem założycielskim była Fundacja "Przyjaciele Życia", a pierwszym dyrektorem w latach 2014-2017 - Sylwia Smolińska.
W 2017 r. do Zespołu Szkół Katolickich dołączyła Szkoła Podstawowa "Ziarno", która od początku cieszyła się życzliwością proboszcza ks. Lucjana Huszczonka. W związku z reformą oświaty zwrócił się on z propozycją, by przeniesiono placówkę z domu prywatnego do budynku przy parafii.
Do 2022 r. mury szkoły opuściło 800 uczniów liceum i gimnazjum.