O to prosili Ducha Świętego członkowie wspólnoty Emmanuel.
Wspólnota Emmanuel z zachodniej części Polski spotkała się 27 i 28 maja na rekolekcjach w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Głównym tematem spotkania były zapał i odwaga w ewangelizacji bezpośredniej, która jest jednym z charyzmatów wspólnoty.
Gośćmi specjalnymi weekendu byli Bracia i Siostry Miłosiernego Pana, którzy opowiedzieli o własnych doświadczeniach prowadzenia takich misji, jak Ewangelizacja Nadmorska czy Karawana Miłosierdzia, a także spotkań z pojedynczymi osobami - bezdomnymi z ulic miasta czy osamotnionymi w swoich mieszkaniach.
Dali oni też wyraz doświadczeniu walki duchowej, która nierzadko poprzedza różne misje, a objawia się na przykład w lęku przed głoszeniem Ewangelii, zniechęceniem do wyruszenia w drogę, poczuciem bezcelowości zadania. - Jednak to Pan Bóg uzdalnia nas do tego, żeby wyjść i żeby podzielić się z drugim człowiekiem doświadczeniem żywego Boga - powiedział brat Eliasz. - Zadziwiające jest to, że Pan Bóg nie czeka na jakichś świętych ewangelizatorów, na to, że jacyś aniołowie pójdą Go głosić, ale zachęca, by zrobił to konkretny człowiek, cały, z historią jego życia, z tym, czego doświadczył.
Wcześniej temat walki duchowej podjął w konferencji ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor pobliskiego seminarium duchownego.
Choć weekend wspólnoty Emmanuel dotyczył członków wspólnoty, wigilijny wieczór uroczystości Zesłania Ducha Świętego zechcieli oni przeżyć we wspólnocie Kościoła lokalnego. We współpracy z klerykami przygotowali wieczór w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie, na który złożyły się Eucharystia, modlitwa uwielbienia i wołania o dary Ducha Świętego oraz modlitwa wstawiennicza.
Ważną częścią weekendu było podzielenie się dobrymi doświadczeniami z misji podejmowanych przez wspólnotę Emmanuel w różnych miastach. - Mieliśmy możliwość poprowadzenia razem z ks. Wojtkiem rekolekcji wielkopostnych w Kołobrzegu, zrealizowaliśmy rekolekcje "Miłość i Prawda" dla małżeństw w Kaliszu oraz jednodniowe spotkanie dla małżonków w Gdańsku. W Szczecinie grupa osób odwiedzała ośrodek dla bezdomnych - wymienia Cecylia Dyjak. Wśród misji do młodych wspomniała cotygodniowe spotkania dla młodzieży w Szczecinie oraz cykliczne w Koszalinie. - Poza tym przygotowujemy sierpniowe "Wakacje z Panem Bogiem" dla chętnych rodzin w Pobierowie nad morzem, a także wyjazd młodych na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.
- Rekolekcje w Kołobrzegu były dużym przeżyciem dla naszej wspólnoty, ponieważ były to rekolekcje nie tylko dla parafian, ale też dla nas samych. Co ważne, mogliśmy liczyć na pomoc sióstr i braci ze Szczecina, co było bardzo budujące - mówi Alicja Sośnicka z Koszalina.
- Przygotowując weekend dla małżeństw, widzieliśmy, jak bardzo działa łaska Boża. Szczególnie gdy musieliśmy zmierzyć się z pewnymi sytuacjami, które pod pewnymi względami były dla nas ogromnie trudne, a wręcz postawiły organizację rekolekcji pod znakiem zapytania. A jednak udało się, dopisali uczestnicy i mogliśmy też zobaczyć, jak nasza wspólnota pięknie im wszystkim służyła - podsumowuje Karolina Granda z Koszalina.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 23/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 11 czerwca.