Ponad 30 osób zdecydowało się na pielgrzymowanie z Góry Chełmskiej na Górę Polanowską. U celu przywitał ich razem z kustoszem sanktuarium bp Zbigniew Zieliński.
Pielgrzymi z 17 na 18 czerwca przemierzyli 40-kilometrowy Szlak im. św. Jana Pawła II. Trasa ta wiedzie z Góry Chełmskiej na Świętą Górę Polanowską przez Maszkowo, Węgorzewo Koszalińskie, Szczeglino, Kościernicę, Nacław i Jacinki, częściowo pokrywając się z fragmentem Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Ks. Tomasz Wołoszynowski z koszalińskiej katedry, choć tym szlakiem wędrował po raz pierwszy, jest zaprawionym pielgrzymem, który wielokrotnie przemierzył trasę na Jasną Górę.
- Odkrywam pielgrzymowanie jako doświadczenie żywej cząstki Kościoła. Podczas drogi można zrozumieć, że w tym Kościele mamy swoje miejsce. To dotyczy też mnie jako księdza i mojego miejsca w tej wspólnocie. Pielgrzymowanie jest też doskonałym polem do walki z egoizmem, pychą. Daje również możliwość doświadczenia Boga w drugim człowieku - mówi duszpasterz.
Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie zabierają ze sobą różne intencje. - Dostałem już kilka wiadomości z prośbami. Pamiętamy też o ważnych sprawach związanych z diecezją - mówi ks. Tomasz Wołoszynowski.
Są też i tacy pielgrzymi, który konkretnych intencji nie formułują. - Nie myślałem o nich. Idę po prostu, żeby w ten sposób praktykować moją wiarę - przyznaje Igor.
Wielu odkrywa też inne walory szlaku z Góry Chełmskiej na Górę Polanowską. - Ta trasa jest bardzo piękna. Wiedzie przez Wyżynę Polanowską, która jest fantastycznie ukształtowana - przyznaje Marek, który w tej pielgrzymce bierze udział po raz dziewiąty, również z tego powodu.
W pustelni na Świętej Górze Polanowskiej pielgrzymów przywitał o. Janusz Jędryszek oraz polanowski proboszcz ks. Jacek Maszkowski. Nie zabrakło też ks. Andrzeja Zaniewskiego, przez lata organizatora Pielgrzymki Świętych Gór.
Zwracając się do pielgrzymów, bp Zbigniew Zieliński powiedział: - Przybyłem tutaj, aby wam podziękować za świadectwo waszej wiary. Jeszcze bardziej chcę was prosić, abyście zachęceni wartością pielgrzymowania, zabrali to świadectwo do waszych domów, szkół, uczelni, zakładów pracy, czy miejsc, do których pojedziecie na wakacje. Mówi się, że ważne jest głoszenie Ewangelii, co jest prawdą, ale jeszcze ważniejsze jest świadczenie o niej. Warto o tym pamiętać, szczególnie wtedy, kiedy utyskujemy na kondycję duchową, czy religijną współczesnego społeczeństwa. Bezcennym wkładem w budowanie tej kondycji jest bowiem świadczenie najpierw poprzez troskę o własną wiarę i duchową kondycję.
Za rok planowana jest kolejna edycja pielgrzymki.