Miejscowa rada rycerzy otrzymała pierwszą nagrodę wśród wszystkich światowych rad za działalność w kategorii wiara.
Przez Radę Najwyższą Rycerzy Kolumba dostrzeżony został Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który sławieńscy członkowie tej organizacji przygotowują wraz z innymi po raz trzeci.
Nagrody w różnych kategoriach przyznawane są każdego roku. Zaangażowanie sławieńskich rycerzy najpierw zostało dostrzeżone w Polsce. Tutaj nagrodę otrzymali oni w maju.
- W połowie lipca dostałem telefon. Powiedziano mi, że nasze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej zostały też uznane za wydarzenie roku w kategorii wiara wśród Rycerzy Kolumba na całym świecie. Zapytano mnie, czy mogę za dwa tygodnie pojawić się w Stanach Zjednoczonych, aby odebrać statuetkę - mówi Laurence Cherni, sławieński działacz Rycerzy Kolumba.
Moment prezentacji laureatów ze Sławna na gali w USA.
- Moje pierwsze wrażenie i myśl były takie, że to żart i nie uwierzyłem, ale potem zaczęło to do mnie dochodzić. Pozmieniałem plany i poleciałem do USA. To wyróżnienie było dla nas ogromnym zaskoczeniem, ponieważ przygotowując TKCh nigdy nie myśleliśmy o nagrodach. Nie po to to robimy. Chcemy po prostu przybliżać kulturę chrześcijańską mieszkańcom, dotrzeć do młodych, a to przyszło samo i nieoczekiwanie. Na pewno pokazuje to, że dobro wraca i to w sposób zaskakujący. To jest dla nas duża motywacja do rozwoju tej działalności. Idzie nam coraz lepiej - mówi L. Cherni.
- Osobiście odebrałem to wydarzenie jako wyraz miłości Pana Boga do mnie. Jakbym usłyszał: „Kocham cię” - przyznaje sławieński rycerz.
Gala odbyła się w Orlando na Florydzie. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. członków organizacji z całego świata.
O sławieńskiej radzie przygotowano także krótki film:
- Było to dla mnie piękne doświadczenie powszechności Kościoła. Poza tym, niezwykle wzruszającym był moment, kiedy jako Polacy dostaliśmy owację na stojąco za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy - dodaje Laurence Cherni.
O Rycerzach Kolumba i Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej mówi także ks. Leszek Szurek, proboszcz parafii Mariackiej w Sławnie:
- Jako proboszcza i kapelana lokalnej Rady cieszy mnie, że praca Rycerzy Kolumba została zauważona i doceniona. Podjąłem się utworzenia Rady w Sławnie, aby zmotywować mężczyzn do zaangażowania w życie naszej wspólnoty parafialnej. Rycerze to „nasi ludzie”, tu mieszkający i praktykujący tutaj swoją wiarę. Otrzymane wyróżnienie pomoże im z pewnością jeszcze bardziej nabrać wiatru w żagle.
- Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że ich sukces możliwy był dzięki zaangażowaniu wielu osób i środowisk - podkreśla proboszcz, wymieniając m.in. burmistrza, starostę, pracowników Domu Kultury, Biblioteki, dyrektorów szkół, katechetów, harcerzy.
W sławieńskiej radzie Rycerzy Kolumba działa 24 członków. Niebawem podamy dokładny program tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.