Koszalińsko-Kołobrzeski

Te spotkania są impulsem do pracy

W Koszalinie odbył się dzień skupienia osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, dziewic i wdów.

W naszej diecezji funkcjonuje 29 żeńskich wspólnot życia konsekrowanego, w tym dwie klauzurowe, gromadząc 230 sióstr. Na spotkanie odbywające się 14 października w koszalińskim CEF przybyły siostry z całej diecezji oraz dziewice i wdowy konsekrowane oraz kandydatki do tych stanów.

‒ Każda wspólnota zakonna ma swój charyzmat, misję do spełnienia w Kościele lokalnym, ale ponieważ żyjemy w Kościele powszechnym i dla Kościoła, więc realizujemy także program ogólny. W tym roku jest to temat „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – mówi s. Celina Junik, referentka diecezjalna ds. życia konsekrowanego. ‒ Podejmowane nauczanie jest dla nas impulsem do pracy w ciągu roku, a także do podjęcia konkretnych postanowień, które wspólnie wypracowujemy.

Tym razem impulsem do tego był temat „Synodalność naturą Kościoła”, który podjął w konferencji ks. Tomasz Tomaszewski, sekretarz zakończonego II synodu naszej diecezji. Jak stwierdził, synodalność nie jest nowością w Kościele, choć obecnie ten temat (m.in. ze względu na trwający w Watykanie Synod o synodalności) wzbudza zainteresowanie, a przy okazji też różne kontrowersje.

‒ Synodalność to temat, który mamy nie tylko teoretycznie poznawać, ale i wprowadzać w życie. To nie tylko dodatek do Kościoła, ale coś dla Kościoła istotnego, jego natura – mówi ks. Tomaszewski. ‒ Nie możemy patrzeć na Kościół oczami świata, lecz na świat oczami Kościoła. Mamy więc uczyć się Kościoła takiego, jakim jest w istocie. Pojęcie synodalności trzeba więc oczyszczać, nie kierować się medialnymi, w gruncie rzeczy marginalnymi, opiniami.

S. Jolanta z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi ceni spotkania z siostrami z różnych zgromadzeń. ‒ To pokazuje nam Bożą moc i pogłębia nasze związanie z Bogiem, a także ze wspólnotą osób konsekrowanych. Dla mnie jest to znak wiary – mówi siostra z Koszalina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..