Zdjęcia, cytaty, wydarzenia. Historia i wartości. W przeddzień 39. rocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki w Koszalinie otwarto wystawę poświęconą błogosławionemu kapłanowi.
Przed Koszalińską Biblioteką Publiczną otwarta została plenerowa wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Na wystawę składają się zdjęcia i cytaty z wypowiedzi ks. Jerzego, do których dołączono teksty opisujące konkretne wydarzenia z życia męczennika.
Autorzy nie chcieli, żeby była to jedynie ilustrowana biografia zamordowanego przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa kapłana, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog.
Wśród wartości przedstawionych na 20 planszach znalazły się: miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, radość, godność, solidarność, wolność, prawda i świętość.
– To wartości aktualne i istniejące obiektywnie, jak przyciąganie ziemskie. Problem tylko w tym, czy my je dostrzegamy. Człowiek bez miłości, wolności, wzajemnego szacunku – przestaje istnieć. Dlatego tak ważne jest, byśmy mieli otwarte oczy. Nie tylko, gdy jest nam źle, ale gdy jest nam dobrze, potrafili żyć miłością, cenić wolność i pokój. Ks. prof. Tischner zwykł mówić, że człowiekowi im lepiej, tym gorzej dla jego kondycji duchowej. Jest w nas jakaś przewrotność – mówi bp Zbigniew Zieliński, który niespodziewanie dla organizatorów zjawił się na otwarciu wystawy.
W otwarciu wystawy wziął udział bp Zbigniew Zieliński. Jarosław JagiełowiczJak wyjaśniał, chciał w ten sposób podziękować za przygotowanie wydarzenia przypominającego o kapelanie Solidarności, jak również przywołać pamięć o kapłanie męczenniku i czasach, w których służył Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Z młodymi uczestnikami spotkania dzielił się wspomnieniem, gdy jako ministrant raz miał okazję służyć podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, którą sprawował przyszły błogosławiony, ks. Jerzy Popiełuszko.
Wydarzenie przygotowane przez koszaliński oddział IPN skierowane było w dużej mierze do najmłodszych koszalinian, dla których ks. Popiełuszko jest postacią znaną jedynie z podręczników historii. Wprowadzeniem w wystawę była prezentacja, którą widzowie obejrzeli w sali kinowej.
– Chcieliśmy szczególnie młodym opowiedzieć o historii, o śmierci, o procesie morderców i o upamiętnieniu ks. Jerzego. Ale również o powołaniu, o pasji, o służbie drugiemu człowiekowi – mówi Rafał Semołonik z koszalińskiej delegatury IPN. Autor prezentacji zatytułował ją zdaniem, które dzisiaj najbardziej kojarzy się z zamordowanym kapłanem „Zło dobrem zwyciężaj”.
– To zdanie ze św. Pawła ks. Jerzy proklamował i wcielał w życie podczas ciemnej nocy komunizmu. Wtedy, kiedy duchowni, wierni, wszyscy myślący z troską o ojczyźnie byli prześladowani. Można powiedzieć, że wtedy najistotniejszą jego misją było wlewanie w ludzkie serca nadziei, by ich podnosić z prześladowań i ucisku – zauważa bp Zieliński.
Wystawę „Dekalog ks. Jerzego” będzie można oglądać w Koszalinie do połowy listopada.