Koszalińsko-Kołobrzeski

Polar i termos dla osób bezdomnych

To cel zbiórki funduszy organizowanej przez Caritas, Rycerzy Kolumba oraz fundację i wspólnotę działające przy Szkole Nowej Ewangelizacji.

Caritas diecezji, Rycerze Kolumba, Fundacja SMS z Nieba i Wspólnota św. Pawła w SNE zainaugurowały 14 listopada akcję pomocy osobom w kryzysie bezdomności w okresie jesienno-zimowym. Chodzi o zakup kurtek polarowych i termosów dobrej jakości, które mają pomóc tym osobom uniknąć przemarznięcia.

Jak podaje za służbami miejskimi Arkadiusz Wilman z koszalińskiej rady Rycerzy Kolumba działającej przy parafii pw. św. Wojciecha, obecnie w obrębie Koszalina przebywa około 220 bezdomnych, z czego 120 korzysta z pomocy systemowej, zaś 100 osób wybiera świadomie życie w miejscach nieprzeznaczonych do zamieszkania.

‒ Ta akcja ma sprawić, by zimne jesienno-zimowe dni, były dla tych osób bardziej komfortowe – powiedział. ‒ To z naszej strony nienachalna propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dołączyć się do zrzutki publicznej na portalu Zrzutka.pl pod hasłem „Polar i termos”. Naszym celem jest zebranie 33 tysięcy złotych. Kwota wynika stąd, że cena jednego pakietu, w jaki wchodzą dobrej jakości polar i termos, to 150 złotych. Chcemy objąć tym wsparciem 220 osób, co daje właśnie 33 tysiące złotych. Jeśli nasza propozycja spotka się z przychylnością darczyńców, to mamy kolejne propozycje pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

Zbiórka będzie trwała do 10 grudnia, po czym gotowe zestawy trafią m.in. do osób szukających wsparcia w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta lub w Domu Miłosierdzia, podopiecznych Caritas.

Znaczną część potrzebnych pieniędzy zapewniła już pierwsza wpłata – 19 tysięcy zebrali uczestnicy spotkania charyzmatycznego z Damianem Staynem, które w miniony weekend zorganizowała w Koszalinie Szkoła Nowej Ewangelizacji.

‒ To zasługa osób, które przyjechały na rekolekcje, a jednocześnie chciały, by coś dobrego po nich zostało – mówi szef SNE ks. Rafał Jarosiewicz. ‒ Człowiek współczesny potrzebuje zobaczyć, na czym polega chrześcijańska miłość i że ona ma głęboki sens, także dlatego, że przekłada się na codzienność, praktykę życia.

Dyrektor Caritas diecezjalnej podkreśla, że warto tworzyć wspólną platformę działania z organizacjami, które jednoczy podobny cel, dlatego cieszy się z tej wspólnej inicjatywy. Dla Caritas pomoc osobom bezdomnym to cel statutowy.

‒ Chcemy wyjść do ludzi w kryzysie bezdomności i dać im trochę ciepła, także w sensie fizycznym, by np. ciepłe posiłki, które otrzymują co dzień w Domu Miłosierdzia, mogli zabierać ze sobą – mówi ks. Bikun. ‒ Myślimy, że to piękny gest w przededniu świąt Bożego Narodzenia, symbolizujący ciepło promieniujące ze stajenki betlejemskiej.

Wśród innych akcji przedświątecznych, jakie w tych dniach zainauguruje Caritas, ks. Bikun wymienia zbiórkę żywności „Tak pomagam”, która odbędzie się w sklepach 8 i 9 grudnia, a także znaną akcję Pusta Choinka, za pośrednictwem której obdarowanych zostanie 150 dzieci. Nadto dla około tysiąca osób w różnych miastach diecezji Caritas przygotuje spotkania wigilijne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..