Żeby podjąć posługę w parafii, nie wystarczą dobre chęci. Potrzebna jest także solidna dawka wiedzy. Można ją zdobyć, uczestnicząc w zajęciach Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich.
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych na ten rok sesji Studium. To propozycja zintegrowanej formacji dla wiernych, którzy chcą bardziej zaangażować się w życie Kościoła, podejmując posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, animatora katechezy parafialnej czy lektora. Podczas zajęć uczestniczą w wykładach z różnych dziedzin teologii, a także z komunikacji.
– Ta wiedza daje odpowiedzi na pragnienia i motywacje. Nawet ten niewielki wycinek, jaki możemy przekazać podczas trzech zjazdów, dostarczający wiedzy liturgicznej, biblijnej czy pastoralnej, pozwala na zachwycenie się, ale i zdumienie. Bardzo często słyszę od absolwentów: „Jestem katolikiem, jestem obecny w Kościele, a nie zdawałem sobie sprawy, jak bogate w treści i mądre jest to, w czym uczestniczę”. Wykłady pozwalają odkryć ten skarbiec – wyjaśnia koordynujący działanie studium ks. Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii biskupiej w Koszalinie.
Potwierdza to parafianka szczecineckiej parafii św. Krzysztofa: – Nie mam wykształcenia teologicznego, dlatego, choć uczestniczę w życiu parafii, podczas wykładów ciągle odkrywam coś nowego, niezmiernie interesującego. Uzupełniam to, czego nie wiedziałam, a to, co już wiem się ugruntowuje. Na pewno nie jest to zmarnowany czas – przyznaje Elżbieta Doroń, kandydatka na animatorkę katechezy parafialnej, już ciesząc się na kolejne zjazdy zaplanowane na marzec i kwiecień przyszłego roku.
Rozpoczynająca się właśnie edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich jest dwunastą z kolei. Dotychczas z tej propozycji skorzystało 640 świeckich, chcących się angażować w działania w swoich parafiach.