Nowy numer 17/2024 Archiwum

Widzisz, reaguj, pamiętaj

Widzisz znak "pomóż mi" - zareaguj. Słyszysz, że bierność to nie przemoc - pamiętaj: to kłamstwo.

Centrum Kryzysowe Caritas dla Kobiet i Kobiet z dziećmi "Nadzieja" w Koszalinie włączyło się w międzynarodową kampanię pn. "16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć". Rozpoczęła się ona 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przemocy Wobec Kobiet, a trwa do 12 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, co ma podkreślić, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Centrum Kryzysowe włącza się w akcję od kilku lat, a w tym roku skupia na demaskacji mitów dotyczących przemocy nadal funkcjonujących w społecznej świadomości. Wyrazem kampanii jest edukacja na temat znaku „pomóż mi”, będącego sygnałem, że wykonująca go osoba znajduje się w niebezpieczeństwie, o którym nie może w inny sposób poinformować postronnych. Znak składa się z trzech elementów: najpierw pokazujemy dłoń otwartą, skierowaną wnętrzem do patrzącego. Następnie kierujemy kciuk do wnętrza dłoni, po czym zaciskamy na nim pozostałe palce, tworząc pięść.

‒ Chcemy przyczynić się do tego, by jak najwięcej osób ten znak poznało, bo to sposób, by ludzie wokół, nawet nie znający ofiary, umieli rozpoznać czyjś dramat i skutecznie zareagować – mówi Agnieszka Filipczuk, koordynatorka Centrum Kryzysowego. Placówka włącza się w kampanię, popularyzując tę wiedzę w mediach lokalnych oraz społecznościowych, realizując spotkania dla mieszkanek.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 51/2023 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy