Realizacja postanowień synodu, peregrynacje, pielgrzymki, rok Ottonowy - oto niektóre z diecezjalnych planów.
Przedświąteczne spotkanie bp. Zbigniewa Zielińskiego z mediami regionu, które odbyło się 20 grudnia w domu biskupim w Koszalinie, stało się okazją do podsumowania minionego roku i wskazania nowych zadań stojących przed diecezją.
Najpierw gospodarz wskazał na kluczowe wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Znalazło się wśród nich objęcie przez bp. Zielińskiego funkcji biskupa diecezjalnego, co miało miejsce 2 lutego, peregrynacja kopii Piety Skrzatuskiej oraz wdrażanie postanowień II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Te wydarzenia będą miały kontynuację w roku 2024. Obok nich znajdą się także nowe tematy, propozycje i zadania.
‒ Z początkiem Adwentu rozpoczęliśmy kolejny rok duszpastersko-liturgiczny pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. To kolejny krok ‒ zapoczątkowany programem zeszłorocznym zawartym w haśle „Wierzę w Kościół Chrystusowy” ‒ polegający na tym, by nie tylko wierzyć w Kościół, który Chrystus założył na fundamencie wiary, nadziei i miłości, sam będąc jego skałą, ale też uczestniczyć we wspólnocie Kościoła – tłumaczył bp Zieliński. – Ukazuje to Kościół poprzez pryzmat budowania wspólnoty, zaangażowania w nią. To zarazem antidotum na wiele bolączek współczesnego świata, którego jednym z głównych problemów jest samotność ludzi. A więc budowanie międzyludzkiej wspólnoty jest wyzwaniem jak najbardziej na czasie.
Drugim zadaniem jest według pasterza diecezji dalsze wdrażanie postanowień II Synodu Diecezji. ‒ To wyzwanie na wiele lat. Powstała komisja, która jest odpowiedzialna za aplikowanie projektów synodalnych – mówi bp Zieliński, wyjaśniając, że pierwszym owocem prac synodalnych jest ustanawianie parafialnych rad duszpasterskich, wedle prawa kanonicznego stanowiących (obok parafialnych rad ekonomicznych) ciało doradcze proboszcza. ‒ Mamy za sobą okres formacji osób świeckich, którzy wchodzą w skład tychże rad duszpasterskich, a przeszło ją niemal 400 osób z 220 parafii pod okiem specjalistów zajmujących się tematyką zaangażowania świeckich. Ponadto odbyły się odpowiednie spotkania dla proboszczów, by jeszcze bardziej zaangażować ich w korzystanie z pomocy osób świeckich.
Prace posynodalne obejmą też powoływanie różnych instytucji służących funkcjonowaniu diecezji, w tym tych związanych z zarządzaniem, jak parafialne rady ekonomiczne.