Prawie czterdziestka uczniów szkół średnich zmierzyła się w diecezjalnym finale Olimpiady Teologii Katolickiej. Na arenie ogólnopolskiej będą nas reprezentować uczniowie dwóch koszalińskich liceów i pilskiego Zespołu Szkół.
Finałowe zmagania z niełatwym testem odbyły się 10 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. 36 młodych pasjonatów teologii miało 45 minut na zmierzenie się z prawie 40 pytaniami, dotyczącymi w tym roku zasad społecznych w nauczaniu Kościoła.
Żeby zwyciężyć, trzeba było wykazać się szczegółową znajomością tekstów biblijnych o zasadach budowania wspólnoty i relacji międzyludzkich oraz kluczowymi wypowiedziami Magisterium Kościoła związanymi z katolicką nauką społeczną.
Z konkursową materią najlepiej poradziła sobie Aleksandra Bystrzycka. Tuż za nią uplasowało się dwóch koszalińskich licealistów: Wojciech Rudzki z II LO i Filip Mąkę z I LO.
– Pytania były szczegółowe, trzeba było się bardzo wnikliwie przygotować. Wielkie zaskoczenie, ale i wielka radość. Lubię się zagłębiać w tematy społeczne, więc ta edycja była dla mnie szczególnie interesująca – cieszy się najlepsza w diecezji młoda specjalistka od katolickiej nauki społecznej.
Drugi rok z rzędu reprezentantka Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica z Piły wyprzedziła swoich rówieśników w olimpijskich zmaganiach teologicznych.
– Mamy świetną młodzież, którą wystarczy trochę zachęcić, nieco pomóc i wszystko się samo toczy – mówi skromnie Beata Bednarska, ciesząc się, że co roku w eliminacjach szkolnych bierze udział około 30 uczniów. – Wszystko, co wykładane z pasją, jest w stanie zainteresować młodych. Nawet teologia. Zachęcam ich nie tylko do budowania relacji z Bogiem, ale też do pogłębiania wiedzy, żeby mieć mocny fundament – zdradza swoją receptę na zainteresowanie młodych teologią.
Ksiądz Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego w koszalińskiej kurii biskupiej, nie ma jednak wątpliwości, że rola nauczyciela jest w przypadku olimpiady nie do przeceniania.
– Teologia może zafascynować młodego człowieka na tyle, na ile katecheta zaangażuje się w zaangażowanie ucznia. Podobnie jak w przypadku innych zagadnień, bez inspiracji nauczyciela raczej o to trudno. Stąd też wielki ukłon w stronę opiekunów tych młodych ludzi, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie – mówi, podkreślając, że w tegorocznej edycji olimpiady wzięło udział łącznie 220 uczniów.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom wyrazy podziwu składał bp Edward Dajczak.
– W imieniu diecezji dziękuję oraz gratuluję każdej i każdemu z was. To, co zostanie w waszych sercach jest najważniejsze – podkreślał, wręczając nagrody.
Najlepsza trójka uczniów wyłoniona podczas koszalińskiego etapu będzie reprezentować diecezję podczas zmagań ogólnopolskich, które w tym roku odbędą się w kwietniu w Radomiu.
Więcej o wydarzeniu w numerze 3. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" oraz w e-wydaniu.