Spotkania z ekologią, zajęcia plastyczne, konkursy, zabawa oraz wieczory w bursie - z takich atrakcji skorzystały ukraińskie dzieci w Szczecinku.
Podopieczni szczecineckiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku.
‒ To był bardzo ciekawy i pouczający czas dla naszych młodych ekologów – mówi Paweł Pawlak, koordynator centrum w Szczecinku. ‒ Dzieci oraz ich rodzice uczyli się odróżniać gatunki drzew, dowiedzieli się, jak drzewo transportuje wodę lub jakie tropy pozostawiają zwierzęta, poznawali odgłosy zwierząt. W sali Odnawialnych Źródeł Energii dzieci miały możliwość samodzielnie wytwarzać prąd.
Spotkanie z ekologią było jedną z części 2. edycji projektu pn. „Caritas w Polsce na rzecz osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie". Wśród ciekawych inicjatyw, na które w ostatnich miesiącach zaprosiła ich Caritas, były warsztaty robienia pierników, tworzenia tryptyku na desce techniką decoupage, konkurs na ozdoby bożonarodzeniowe.
‒ Bardzo dobrym echem odbił się wśród naszych podopiecznych cykl grudniowych spotkań w Bursie Caritas w Szczecinku. Ks. Krzysztof Płuciennik wraz z chłopakami z bursy w każdy poniedziałek grudnia otwierali dom dla naszych dzieciaków. To były takie proste integracyjne spotkania: różne gry, planszówki, zabawa mikołajkowa. Rodzice przychodzili potem do nas i bardzo za te spotkania dziękowali – mówi Paweł Pawlak.
Jak zapewnia koordynator, uchodźcy z Ukrainy, zwłaszcza dzieci, coraz lepiej asymilują się z Polakami i polską kulturą, i nie chcą zamykać się w swojej grupie narodowej, przeciwnie. ‒ Bardzo zależy im żeby dzieci ukraińskie spotykały się z polskimi właśnie na takich ciekawych zajęciach. To je bardzo integruje – zauważa.
Otwarty w Szczecinku w październiku 2022 roku punkt Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas dociera do 200 osób pochodzenia ukraińskiego, z czego większość to dzieci i młodzież. Informacje o nowych propozycjach centrum są podawane na platformie Facebook pn. „Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom”.