Bp Zbigniew Zieliński pobłogosławił kamień węgielny pod kościół w Podczelu.
Parafia św. Michała Archanioła w Kołobrzegu-Podczelu będzie miała kościół. Stanie on na placu obok zabudowań, w których mieściły się dotąd ośrodek rekolekcyjny Caritas oraz kaplica parafialna. Prace ziemne rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. 11 lutego na placu budowy odbyły się błogosławieństwo i wmurowanie kamienia węgielnego przez biskupa Zielińskiego. Kamień pochodzi z włoskiego półwyspu Gargano, gdzie znajduje się sanktuarium św. Michała Archanioła. Uroczystości towarzyszyli ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Jacek Święszkowski, ekonom diecezjalny, ks. Andrzej Pawłowski, dziekan kołobrzeski, ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego oraz proboszcz ks. Marcin Wolanin. Obecne były także osoby związane z budową - wykonawcy, architekci, przedstawiciele samorządu.
- Przywołując szczególną rolę św. Michała Archanioła w dziejach Kościoła, a imię to tłumaczy się "któż jak Bóg", chcemy prosić Pana Boga, by akt wmurowania kamienia węgielnego był dla nas wszystkich zaproszeniem do tego, byśmy to zawołanie wypowiadali swoim życiem - powiedział na placu budowy bp Zieliński. - Wmurowanie kamienia węgielnego jest znaczące - to nie tylko budowlano-sakralny ryt, ale podkreślenie tego, że z Panem Bogiem rozpoczęliśmy tę budowę i Jemu ją dedykujemy. Chcemy pamiętać, że jeszcze ważniejsze jest budowanie kościoła, którego jesteśmy żywymi kamieniami.
W dniu, w którym Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, biskup diecezjalny zawierzył Jej dzieło budowy kościoła w Podczelu. Następnie w Szkole Podstawowej nr 9, w której od dwóch lat, tj. na czas remontu zabudowań parafialnych, odbywają się nabożeństwa, bp Zieliński przewodniczył Eucharystii.
- To jest historyczna chwila, ponieważ dotąd nie mieliśmy kościoła w Podczelu, a mieszkańcy przez lata korzystali z kaplicy w ośrodku. Z biegiem czasu ośrodek nie nadawał się do użytkowania, wymagał pełnej termomodernizacji i remontu. To zmobilizowało parafian, by podjąć trud budowy kościoła - mówi ks. Wolanin o niedużej, bo liczącej 1100 osób społeczności. Kapłan przyznaje, że ta niedogodność sprawia, iż część parafian uczęszcza na nabożeństwa do kościołów w Kołobrzegu.
Proboszcz przewiduje, że stan surowy otwarty nowego kościoła zostanie osiągnięty w połowie roku.
Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 7/2024 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 18 lutego.