Kampanię społeczną upamiętniającą dwa lata pomocy okazanej przez Polaków uchodźcom wojennym z Ukrainy podjęli podopieczni Caritas.
Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie to zrazem druga rocznica pomocy Caritas, udzielanej od samego początku konfliktu zbrojnego uchodźcom wojennym z Ukrainy oraz ich rodakom pozostałym w ojczyźnie.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, działające przy Caritas diecezjalnej, przygotowało w związku z tym kampanię społeczną dotyczącą losu Ukraińców w tym czasie, a wyrażoną w formie prac plastycznych ukraińskich dzieci - podopiecznych centrum. Kampania rozpoczęła się 19 lutego i trwała do 23 lutego, przedednia rocznicy wybuchu wojny.
- Chcemy, by dzieci same pokazały, jak widzą swoje ostatnie lata życia, zarówno swoją codzienność przed wojną, jak i samą wojnę oraz jej konsekwencje, czyli przyjazd do Polski, zadomowienie się w niej, nową szkołę, nowe środowisko - mówi Iga Zołotar-Tobiasz z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Jak dodaje, kampania ma dwa zadania - pokazać obywatelom Ukrainy, jak ich najmłodsze pokolenie przeżywa tę sytuację i że oni sami powinni się nadal wspierać oraz przypomnieć Polakom, że pomoc, jaką okazywali przez 2 lata, nadal jest potrzebna, bo konflikt trwa.
- Rysunki ukazują różne sytuacje: jedne - radosne chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi w Ukrainie, marzenia dzieci ważne przed wybuchem wojny - mówi Diana Taranenko z CPMiU. - Na następnych dzieci upamiętniły związane z wojną lęki, sceny działań wojennych, poczucie straty, dużej zmiany w życiu. Na jeszcze innych pokazały, jak się adaptują do nowego życia w Polsce. Poprzez te prace opisują towarzyszące im uczucia, wrażenia z przyjazdu do Polski, to, jak widzą nowy kraj, nowe miejsce i otoczenie.