Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przywrócić pamięć o poległych w boju o Kołobrzeg

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego prowadzi badania związane z poległymi w walkach o miasto: szuka zapomnianych mogił, odtwarza żołnierskie historie. I apeluje o pomoc w przywróceniu pamięci o bohaterach.

Kołobrzeg był miejscem jednej z głównych bitew operacji pomorskiej podczas II wojny światowej. I areną krwawych, 15-dniowych zmagań ulicznych. Choć walki z marca 1945 r. są nieustannym przedmiotem badań historyków, to ich bohaterowie wciąż pozostają anonimowi. Muzeum Oręża Polskiego we współpracy z ekspertami i rodzinami żołnierzy pracuje obecnie nad opracowaniem pełnych biogramów poległych.

- Zmierzamy do tego, żeby Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu przestał być nekropolią bezimiennych. To ważne, żeby kolejne pokolenia mogły poznać tych bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce o zakończenie II wojny światowej - mówi dr Robert Dziemba z kołobrzeskiego muzeum, który odpowiada ze realizację projektu www.18marca.pl. Jego realizację dofinansowało miasto Kołobrzeg. 

Muzealnicy chcą na nim zgromadzić informacje na temat ponad 1400 Polaków poległych w walkach o miasto. Ich nazwiska można wyczytać na tablicy na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, nie wszyscy spoczywają na tej nekropolii. Rozpoczęte w 1948 r. ekshumacje doprowadziły do odkrycia i przeniesienia na żołnierską nekropolię jednie 852 ciał.

- Wielu z żołnierzy zostało pochowanych w kołobrzeskich parkach i w ruinach budynków, i tam pozostali do dzisiaj - mówi prof. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który współpracuje z kołobrzeską placówką. W ostatnich latach przeprowadzono ekshumację dwóch żołnierzy. Byli oni pochowani w miejscach, które nie występują w dostępnych opisach czy księgach poległych.

Przywrócić pamięć o poległych w boju o Kołobrzeg   Informacje o projekcie przedstawiono na konferencji prasowej w MOP. Radosław Horanin

Rozpoczęty projekt ma uporządkować posiadane już informacje oraz usunąć błędy w datach czy nazwiskach. Już w ubiegłym roku muzeum przystąpiło do publikacji biogramów poległych, zmarłych z ran i zaginionych w walkach o Kołobrzeg żołnierzy. Obecnie, przyjmuje się, że lista ta obejmuje 1430 nazwisk, z czego: 915 poległo bezpośrednio w walkach, 392 zmarło w wyniku ran odniesionych walkach o Kołobrzeg, 120 zaginęło bez wieści, 3 zginęło w wypadkach bezpośrednio w okresie walk o miasto. W oparciu o istniejące księgi poległych i rozproszone w różnych archiwach dane opracowano niemal 350 biogramów. Tylko 40 z nich opatrzonych jest fotografiami przedstawiającymi bohaterów.

- To jest polska historia. Chcemy tych ludzi upamiętnić, bo jesteśmy im to winni - mówi dr Dziemba.

Nie uda się to bez pomocy bliskich poległych żołnierzy. Muzeum apeluje i zachęca do podzielenia się informacjami przechowywanymi w rodzinnych archiwach i szufladach.

- Apelujemy za pośrednictwem mediów do rodzin bohaterów poległych w czasie boju o Kołobrzeg o kontakt z naszym muzeum. Chcielibyśmy powiększyć naszą wiedzę na temat ich życia prywatnego oraz służby wojskowej, aby kolejne pokolenia mogły się z nią zapoznać. Ślubowaliśmy pamięć o ich czynach i chcemy danego słowa dotrzymać. Dziękujemy tym, którzy już się do nas zgłosili - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Z placówką można kontaktować się przez adres poczty elektronicznej: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, a także telefonicznie: 500 166 222.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy