Inspirujące kobiety

Opowiedziały w Sławoborzu o swoich męskich zawodach i kobiecej wrażliwości.

Spotkanie „Mniej znaczy więcej” złożyło się z tylu pomysłów, że przewidziane początkowo jako jedna konferencja, urosło do dwudniowego wydarzenia. Na 6 i 7 marca zaplanowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławoborzu: prelekcje, prezentację sylwetek kobiet wykonujących męskie zawody, inspiracje ekologiczne, wymianę ubrań, animacje dla dzieci.

Pomysł, by tak świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet, wyszedł od Moniki Czajki, szefowej stowarzyszenia On-eko i punktu wymiany rzeczy używanych w Sławoborzu, którą zainspirowała pracująca w straży pożarnej Jolanta Kucharska swoim marzeniem o spotkaniu z kobietami wykonującymi męskie profesje.

‒ Na naszym wiejskim terenie, to wciąż mało spotykane, by kobieta odważyła się robić coś niestandardowego, na przykład typowo męskiego. Napisaliśmy więc w On-eko projekt unijny na działania związane z godnością kobiet, ekologią – mówi Monika Czajka, wymieniając ponadto warsztaty ekologicznego krawiectwa dla osób z niepełnosprawnościami, nagranie podcastu z osobami starszymi praktykującymi tradycyjną ekologię, choć nierzadko realizowaną nieświadomie. 

Rozmówczyniami Jolanty Kucharskiej były cztery kobiety wykonujące profesje: żołnierza, strażaka, trenera samoobrony i strzelectwa, instruktora crossfitu (treningu wysiłkowego). ‒ Obserwujemy od pewnego czasu, że typowo męskie zawody podejmuje coraz więcej kobiet, na przykład w służbach mundurowych – mówi J. Kucharska. ‒ Interesuje mnie, skąd taki wybór, jak radzą sobie w męskim środowisku, jak początkowo były odbierane przez kolegów z pracy, ile kobiet z nimi współpracuje i czy te kobiety wspierają się, czy też rywalizują. Liczę, że to będzie inspiracją dla słuchaczek, by nie bały się zmieniać czegoś w swoim życiu oraz były wsparciem w tym zakresie dla swoich córek, wnuczek.

Do panelu o ekologii Monika Czajka zaprosiła Alicję Dec, autorkę audycji Ekosfera w Radio Emaus, która namawiała do wdrażania w życie idei recyklingu odpadów, co według niej wymaga nie tyle zmiany trybu życia, co nawyków. Jak być ekologicznym podpowiadały także pracownice przedsiębiorstwa North sprzedającego sprzęt gospodarstwa domowego i przekonywały słuchaczki, by zbyt pochopnie nie pozbywały się zepsutych urządzeń, ale starały się je naprawiać.

7 marca prelekcję "Czy mniej konfliktów oznacza więcej relacji?" wygłosi mediatorka Monika Butowska. Panie porozmawiają także o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach i o samoobronie. Zwieńczeniem spotkania będzie koncert skrzypcowy Sandry Cygan. Do spotkania można dołączyć. Wstęp wolny.


Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w nr. 11/2024 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" i w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..