Nowy numer 17/2024 Archiwum

Naukowo i kulinarnie. Dzień Czytania Tolkiena

O wątkach chrystologicznych i temacie upadku rozmawiali w Koszalinie miłośnicy twórczości angielskiego pisarza. Można było również doświadczyć, jak smakują przeczytane treści.

I to dosłownie, bo na każdego z uczestników II Koszalińskiego Dnia Czytania Tolkiena czekały lembasy, czyli chleb elfów.

- To zasługa mojej żony, która przygotowała te wypieki. Okazuje się, że w internecie można znaleźć przynajmniej kilka przepisów - śmieje się Sławomir Kaczmarek, inicjator wydarzenia, ale już całkiem poważnie wskazuje na eucharystyczne implikacje zgodne z rzymskokatolickim nauczaniem między książkowym pokarmem a Chlebem Życia.

Sam Tolkien przyznał, że „Władca Pierścieni” jest dziełem katolickim, choć nie było to jego zamiarem od samego początku. Z czasem jednak elementy katolickiej wizji świata w najsłynniejszej powieści pisarza zaczęły brać górę. Dlatego niektórzy badacze dopatrują się w przygotowywanych przez elfy lembasach echa życiodajnej Eucharystii. 

Tym razem jednak w koszalińskiej siedzibie Civitas Christiana, gdzie odbywało się spotkanie, rozmawiano o nieco mniej znanych utworach angielskiego autora, choć i tu nie zabrakło odniesień religijnych.

O temacie upadku u Tolkiena jako odbiciu zachodniej tradycji katastroficznej opowiadał łódzki badacz angielskiej literatury prof. Andrzej Wicher, zaś temat chrystologicznych wątków w Legendzie o Sigurdzie i Gudrun podjął dr Łukasz Neubauer z wydziału humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, jeden z uznanych tolkienistów.

Naukowo i kulinarnie. Dzień Czytania Tolkiena   Prace można składać do 22 kwietnia. materiały prasowe

Koszalińskiemu wydarzeniu towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży.

Więcej w numerze 16. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" na 21 kwietnia i w e-wydaniu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy