O camino, także tym, które niekoniecznie kończy się w Hiszpanii, historii pielgrzymowania do grobu apostoła i duchowości jakubowej opowiadał w Słupsku ks. Adam Jeszka.
Spotkanie z kapelanem Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej było ostatnim akcentem wystawy, którą przez kilka dni można było obejrzeć w kościele św. Maksymiliana w Słupsku. Prezentacja przygotowana została przez Instytut Turystyki Hiszpanii Turespaña we współpracy z władzami regionalnymi Galicii oraz Xacobeo 2021. 28 wielkoformatowych zdjęć opowiada o ogromnym znaczeniu i światowym wydźwięku Drogi do Santiago de Compostela, tysiącletniego szlaku, któremu Rada Europy w 1987 roku przyznała tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego, a który w 1993 roku został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
- Camino to nie tylko moja pasja, to znacznie więcej. To duchowość, którą jestem przepełniona i którą chcę dzielić się z innymi - mówi Elżbieta Rosiak, koordynatorka trasy, którą podąża przez naszą diecezję wystawa.
Mieszkanka Biesowic jest zapaloną caminowiczką, a także promotorką i opiekunką Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, która przebiega przez nasze tereny, zwłaszcza odcinka łączącego trzy Święte Góry Pomorza. Organizuje krótkie rodzinne przemarsze, a także spotkania, które opowiadają o camino i jego fenomenie.
- Pielgrzymi witają się na drodze słowami: „buen camino!”, co znaczy „dobrej drogi!”. Ci, którzy bardziej wgryźli się w to pielgrzymowanie mówią: „ultreia” - „do przodu!”. Odpowiedź na to pozdrowienie brzmi: „et suseia!” - „i w górę!”. Bo pielgrzymem jest nie tylko ten, który przemierza kilometry z punktu a do punktu b, ale ktoś, w kim dokonuje się wewnętrzna przemiana - opowiada ks. Adam Jeszka, który był gościem słupskiego spotkania.
O camino w Słupsku
Kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba przekonując, że nie trzeba od razu wybierać się do Hiszpanii, żeby zostać caminowiczem. Można ruszyć na jeden z wielu przebiegających przez Polskę szlaków i wędrować krótkimi odcinkami.
Ten sposób pielgrzymowania promuje w naszej diecezji Ela Rosiak, organizując jednodniowe spotkania na szlaku jakubowym. Najbliższe rodzinne pielgrzymowanie zaplanowano na 11 maja. Pielgrzymi wyruszą z Wielinia na Świętą Górę Polanowską.
materiały prasoweJeśli jednak ktoś chciałby wybrać się w dłużą drogę, może skorzystać z zaproszenia z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku. Są jeszcze dwa wolne miejsca na lipcową pielgrzymkę do Camino de Santiago (primitivo). Grupa będzie miała do pokonania ok.
Więcej o spotkaniu w numerze 18. wydania papierowego "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" i w e-wydaniu.