O tym aspekcie pontyfikatu papieża Polaka mówiła w Koszalinie s. Małgorzata Lekan. Dominikanka była gościem kolejnego spotkania z cyklu "Jan Paweł II zapomniany?".
Prelegentka zaprosiła do spojrzenia na to, co Jan Paweł II mówił i robił, by zmienić myślenie o miejscu i roli kobiet w Kościele.
– Sama, wychowana przez ten pontyfikat, jestem mocno przesiąknięta tą myślą i realizuję ją w swojej posłudze ewangelizacyjnej kobietom – zauważa s. Małgorzata Lekan.
Dominikanka jest absolwentką studiów teologicznych na Franciscan University of Steubenville w USA i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Instytutu Studiów nad Seksualnością w Catholic Theological Union w Chicago.
Od samego początku pontyfikatu Jan Paweł II w każdym dokumencie odwołuje się do kobiet i kobiecości. Przełomowy dla myślenia o kobietach w Kościele był jego List apostolski Mulieris dignitatem (O godności i powołaniu kobiety) z 1988 r.
Jan Paweł II podkreślił, że "kobiety wniosły w dzieje ludzkości wkład nie mniejszy, niż mężczyźni, a w większości przypadków w warunkach o wiele trudniejszych". Zaznaczył, że "kobiecość i męskość są komplementarne nie tylko z punktu widzenia fizycznego i psychicznego, ale ontycznego. Tylko dzięki łasce tej dwoistości, człowieczeństwo realizuje się w pełni”.
– Papież mówi mniej więcej tyle: jeśli mielibyśmy świat złożony z samych kobiet lub samych mężczyzn – byłby on niekompletny. I to nie chodzi tylko o to, że ona umie gotować, a on naprawić samochód. Dopiero kobiecość połączona z męskością dają pełnię człowieczeństwa – wyjaśnia s. Lekan.
Nadszedł czas! Wizja kobiecości według JP2 a praktyka posługi kobietom dziś - s. Małgorzata Lekan OP– Papież mocno podkreśla, że jesteśmy z jednej natury, choć wcieleni na dwa sposoby, ale równi co do godności. I to jest ten punkt, o który się modlę, żeby nigdy żadna dziewczyna nie musiała czuć się gorsza, ani żaden mężczyzna czuć się lepszym. To jest nieprawdziwe. I z tego powodu warto głosić Ewangelię – dodaje.
Na podstawie papieskich dokumentów prelegentka wskazywała, jak kobiety powinny być przyjmowane i traktowane w Kościele, jakie zadania, role i misje się im zleca. A także o przenoszeniu nauczania Jana Pawła II w praktyce, czyli swojej posłudze kobietom. Siostra Małgorzata Lekan angażuje się w szeroko rozumiane dzieło ewangelizacji, prowadzi również zajęcia z psychoedukacji i teologii ciała. Jest autorką książki "Boska Ja. Kobiecy przewodnik po mieście, którym jesteś". Jej rozważania można znaleźć na kanale YouTube: Gosia Lekan – YouTube.
Na wykład s. Małgorzaty Lekan zaprosiły koszaliński oddział Civitas Christiana i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Było to siódme spotkanie z cyklu "Jan Paweł II zapomniany?". Koszaliński wykład można obejrzeć na youtubowym kanale Civitas Christiana.