Zapisane na później

Pobieranie listy

Dzień otwarty w DSO

Kochasz piękną liturgię i muzykę organową? Chcesz przekonać się, jak kształcą się ci, którzy dbają o wykonywaną w kościołach muzykę? A może marzysz o zasileniu szeregów diecezjalnych organistów?

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

|

GOSC.PL

dodane 06.05.2024 12:44
0

Diecezjalne Studium Organistowskie im. prof. Andrzej Cwojdzińskiego w sobotę 11 maja otwiera swoje podwoje. To okazja, żeby dowiedzieć się więcej o działaniu studium, zobaczyć, jak wyglądają wykłady, oraz spotkać się z wykładowcami. Być może także rozwiać wątpliwości, czy oferta studium nie jest skierowana właśnie do mnie?

- Zapraszamy każdego, kto czuje pragnienie zapoznania się z instrumentem, ale także każdego, kto chciałby podjąć pracę organisty liturgicznego ' mówi ks. Marcin Wiśniowski, dyrektor DSO.  

Jedynym ograniczeniem jest wiek. Żeby aplikować do studium, trzeba mieć skończone 15 lat. Kandydaci nie muszą mieć żadnych podstaw muzycznych. Studium podzielone jest na dwie grupy: zaawansowaną, w której są osoby m.in. po szkołach muzycznych, i zaczynającą naukę od postaw.

Pomaga w tym wykwalifikowana kadra pedagogów, uznanych nie tylko w diecezji, ale i na świecie specjalistów. W gronie wykładowców są m.in. prof. Bogdan Narloch, koncertujący na całym świecie wirtuoz organów, wykładowca akademicki, organmistrz, dr Kamil Szafran, specjalista w dziedzinie dyrygentury chóralnej, oraz doświadczeni organiści Paweł Karkusiewicz oraz dr Łukasz Bilski.

Zaproszenie na dzień otwarty w Diecezjalnym Studium Organistowskim
Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Patron naszej szkoły śp. prof. Cwojdziński powiedział kiedyś, że w kształceniu organisty 10 proc. to jest talent, a 90 proc. ' ciężka praca. Zawsze powtarzał, że 20 minut ćwiczeń dziennie może uczynić z nas wirtuozów. Przytaczam te słowa studentom i uczniom, ale też staram przypominać je nieustannie sobie ' zachęca do skorzystania z oferty studium dyrektor.

Dzień otwarty w DSO   Zaproszenie. Materiały prasowe

To tym ważniejsze, że wkrótce może pojawić się luka pokoleniowa w szeregach wykwalifikowanych muzyków diecezjalnych.

- Zatrważająca rzeczą jest topniejąca ilość organistów. Są parafie, w których nie ma kto usiąść do przepięknych instrumentów. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. W naszych studentach staramy się zaszczepić pasję, jak czynił to Wacław Kubicki, wieloletni organista katedralny i wykładowca. Spod jego skrzydeł wyszło kilka pokoleń diecezjalnych organistów. Mówił, że pokochanie instrumentu daje sto procent satysfakcji w pracy - przekonuje ks. Wiśniowski.

Dzień otwarty w DSO   Zaproszenie. Materiały prasowe

Dzień otwarty w DSO zaplanowano na 11 maja. Zajęcia i spotkania z wykładowcami odbędą się w godzinach od 10 do 12. Koszalin, ulica Staszica 36 (nowy budynek Katolickiej Szkoły Podstawowej).

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..