Koszalińsko-Kołobrzeski

Wyzwolenie ludzkiej wolności

W sobotę 18 maja w Koszalinie odbędzie się ósme spotkanie z cyklu "Jan Paweł II zapomniany?".

Tym razem gościem Civitas Christiana i Instytutu Nauk Teologicznych US będzie prof. dr hab. Jarosław Kupczak, dominikanin z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który wygłosi wykład "Wyzwolenie ludzkiej wolności".

 - Antropologia i etyka, jako dwie uzupełniające się dziedziny refleksji o człowieku, były zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły/Jana Pawła II - przedstawia zakres wykładu autor. - Uwieńczeniem tej podwójnej refleksji jest jeden z najważniejszych dokumentów "polskiego" pontyfikatu, encyklika Veritatis splendor z 1993 roku. Refleksja o osobie, sumieniu, dobrym życiu i wartościach moralnych była zawsze obecna w myśli chrześcijańskiej; w tej encyklice po raz pierwszy mamy do czynienia z dokumentem Magisterium tej rangi, który podejmuje temat meta-etyki, czyli tego, jak dokonujemy etycznej oceny ludzkich czynów. Tego rodzaju refleksja jest szczególnie istotna dzisiaj, gdy mamy do czynienia, zarówno w sferze publicznej, jak i w ludzkich sumieniach, z głębokim zamieszaniem w dziedzinie etyki, a szczególnie etyki chrześcijańskiej.

Spotkanie odbędzie się 18 maja o godz. 10 w siedzibie partnera projektu, stowarzyszenia "Civitas Christiana" oddział w Koszalinie, ul. bp. Czesława Domina 12/4. Wstęp wolny.

O. Jarosław Kupczak jest specjalistą w zakresie teologii dogmatycznej i moralnej. Jest dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II oraz kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym UPJPII. Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. W swojej bogatej bibliografii ma m.in. takie publikacje, jak: "Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II", a także "Źródła sporu o Amoris laetitia" oraz "Amoris laetitia. Konflikt interpretacji".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..