Koszalińsko-Kołobrzeski

Zawsze możesz na mnie liczyć

Blisko 50 osób w kryzysie bezdomności z mniejszych ośrodków otrzyma w ramach tego projektu różnorodną pomoc.

Projekt „Zawsze możesz na mnie liczyć” realizowany jest od maja tego roku przez Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej i lokalne samorządy na terenie czterech powiatów – białogardzkiego, szczecineckiego, wałeckiego i sławieńskiego. Zadanie potrwa do końca roku, a finansowane jest z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Pomoc trafi docelowo do 47 osób bezdomnych dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Obecnie dołączyło do niego 30 osób.

W ramach dwugodzinnych cotygodniowych spotkań osoby te mogą skorzystać z posiłku, porozmawiać z doradcą socjalnym i specjalistami (psychologiem, psychoterapeutą, specjalistą ds. uzależnień, prawnikiem, pielęgniarką, doradcą zawodowym).

Projekt zaprezentowano 15 maja podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Białogardzie. Jak podkreślił starosta Paweł Wiśniewski, atutem zadania jest współpraca powiatu z Caritas, którą nazwał „organizacją o ogromnym autorytecie i dorobku społecznym w działalności charytatywnej”.

– Ta wrażliwość społeczna jest nam niezwykle bliska i cieszę się, że razem jesteśmy w stanie wychodzić naprzeciw potrzebom osób, które radzą sobie w życiu trochę gorzej – powiedział starosta. Przypomniał zarazem poprzednie udane wspólne działania: organizację spotkań świątecznych przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Dyrektor Caritas ks. Łukasz Bikun podkreślił potrzebę dostrzeżenia problemu bezdomności w mniejszych ośrodkach – tu bezdomnych jest mniej niż w dużych miastach, gdzie działa więcej programów pomocowych. Także te osoby potrzebują różnorodnej opieki – nie tylko w kwestii zabezpieczenia podstawowych życiowych potrzeb, ale przede wszystkim wsparcia w wychodzeniu z bezdomności, a co za tym idzie – w rozpoznaniu jej źródeł i przeciwdziałania im. Częstym powodem bezdomności jest alkoholizm, stąd oferta pomocy psychologów i terapeutów uzależnień.

– Chcemy dać osobom w kryzysie bezdomności szansę na poprawę jakości życia, stąd idea, by w czterech powiatach stworzyć dla nich przyjazne miejsca, gdzie przy okazji spożywania posiłku czy skorzystania z kąpieli będą mogły spotkać się ze specjalistami – wyjaśnia ks. Bikun. – Zależy nam, by przebiegało to w bardzo naturalny sposób, by w luźnym klimacie mogły one porozmawiać o swoich problemach i szukać rozwiązań.  

Zaufanie jest podstawą tych działań – np. dostępność opieki pielęgniarskiej na miejscu może pomóc tym osobom przełamać opór przed zabiegami pielęgniarskimi, jako że dotyczą one nierzadko wstydliwych zaniedbań higieny osobistej.

– Liczymy, że działania te będą miały wymiar prewencyjny, bo lepiej zapobiegać, niż zaradzać istniejącym problemom – powiedział ks. Bikun. – Chcemy pokazać tym osobom, że zawsze można na nas liczyć.

Jak dodaje wicestarosta białogardzki Dominik Kołodziejski, w tym powiecie program docelowo trafi do 15 osób (obecnie korzysta z niego 12 osób), a spotkania odbywają się co tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury.

Do projektu „Zawsze możesz na mnie liczyć” można jeszcze dołączyć. W tym celu należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, przyjść na wyznaczone spotkanie. Projekt realizowany jest: we wtorki w Białogardzie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 49, w środy w Szczecinku w Punkcie Pomocy Bezdomnym i Potrzebującym przy ul. Wodociągowej 6a, w piątki w Wałczu w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas przy ul. Okulickiego 22, w poniedziałki w Sławnie w świetlicy Miejskiej Biblioteki Publicznej „Przystanek Kultura” przy ul. Kossaka 29.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..