Uroczystości ku czci ku Matki Bożej Pani Pomorza będą trwały dwa dni - z racji 900-lecia misji św. Ottona na Pomorzu.
Ojcowie franciszkanie konwentualni zapraszają na X Odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza. Uroczystości odbędą się 15 i 16 czerwca na Świętej Górze Polanowskiej. W tym roku przyjmą formę dwudniowego świętowania z racji obchodów 900-lecia misji św. Ottona na Pomorzu.
Jak podkreśla gospodarz Świętej Góry Polanowskiej, ojciec Janusz Jędryszek, tutejsza kaplica Matki Bożej Bramy Niebios jest znakiem wielowiekowej historii chrześcijaństwa na Pomorzu. W roku obchodów 900-lecia misji chrystianizacyjnej przeprowadzonej przez św. Ottona na Pomorzu, Odpust Kaszubski przyjmie szczególną, dwudniową formę, z wieńczącym świętowanie wyjątkowym akcentem – akatystem ku czci św. Ottona z Bambergu.
– Na środkowym Pomorzu są trzy legendarne święte góry: Góra Chełmska, Góra Rowokół i Góra Polanowska – tłumaczy franciszkański pustelnik. – Ktoś użył pięknego porównania, że te trzy góry są jak korona królewska zdobiąca Pomorze. Od niepamiętnych czasów były one górami kultycznymi – w czasach pogańskich na tych górach sprawowano kult pogański. Kiedy ojciec święty Jan Paweł II święcił sanktuarium na Górze Chełmskiej w 1991 roku, nawiązał do tej pogańskiej historii, mówiąc, że nasi praojcowie niejako po omacku szukali światła wiary na tych górach, aż to światło wiary na Pomorze przyniósł św. Otton z Bambergu.
Odpust Kaszubski tradycyjnie rozpocznie się u podnóża Góry Polanowskiej – przy figurze św. Ottona (ul. Bobolicka) – skąd pielgrzymi z modlitwą i pieśniami przejdą na Świętą Górę.
Program Odpustu Kaszubskiego:
Sobota, 15 czerwca
11.00 - zbiórka przy figurze św. Ottona (ul. Bobolicka) - przemarsz pocztów sztandarowych na Świętą Górę
11.15 - Różaniec w języku kaszubskim na Świętej Górze
12.00 - uroczysta Msza św. odpustowa, po niej biesiada dla wszystkich pielgrzymów
14.00 - prezentacja rycerska
Niedziela, 16 czerwca
15.00 - Msza Święta
16.00 - Akatyst ku czci św. Ottona