Rozpoczął się cykl konferencji historycznych na temat misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Są one częścią obchodów jubileuszu 900. rocznicy tamtych wydarzeń.
Konferencje odbywają się w Białogardzie (5 czerwca), Kołobrzegu (6 czerwca) i w Pile (7 czerwca).
Na konferencji 5 czerwca w Białogardzie obecny był także bp Zbigniew Zieliński. - Upływ czasu uświadamia nam w kwestii wiary, że niezależnie od momentu, w którym się znajdujemy, zawsze chodzi o to samo, czyli o to, żeby ją rozwijać. Zmieniają się okoliczności, uwarunkowania społeczne, polityczne, a my mamy budować nasze szczęście na tym, co je gwarantuje, czyli na wierze. Jesteśmy dzisiaj dumni z różnych osiągnięć cywilizacji, techniki, ale wcale nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwsi. Dlatego uświadamiamy sobie, że w tym jubileuszu nie chodzi o to, ile od misji św. Ottona upłynęło wieków, ale o pytanie, na ile sami postępujemy w naszej wierze - mówił biskup dziennikarzom przed rozpoczęciem pierwszego wykładu.
W gronie prelegentów znaleźli się m.in. prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ks. dr hab. Grzegorz Wejman z Uniwersytetu Szczecińskiego. Opowiadali oni o trudnościach związanych z realizacją tej misji, logistyce tego przedsięwzięcia oraz warunkach, jakie zastali na Pomorzu bp Otton i towarzyszący mu ludzie.
Program konferencji:
- Misja św. Ottona była bardzo dobrze przygotowana - przyznaje prof. Rosik. - Sam bp Otton był znakomitością tamtych czasów. Znał papieży, współpracował z władcami Niemiec, Czech i Polski. Był postacią nietuzinkową. Wcześniej rozpoznał teren misji, dobrze przemyślał logistykę. Sprowadził na Pomorze całą ekipę misjonarzy, którzy od razu podejmowali pracę duszpasterską - dodaje prelegent.
Oprócz wykładów naukowych odbyło się także spotkanie dla młodzieży, które poprowadził Michał Ostrowski, popularyzator historii ze Stowarzyszenia "Dawny Kołobrzeg". Zwraca on uwagę na konieczność szukania odpowiednich form przekazywania wiedzy historycznej współczesnemu słuchaczowi. - Można to robić począwszy od popkulturowej literatury, poprzez spektakle, filmy, działania w mediach społecznościowych albo też poprzez to, co robimy my, czyli promowanie żywej historii, odtwarzając stroje, uzbrojenie i przedstawiając konkretne wydarzenia. Można przecież św. Ottona z Bambergu czy Bolesława Krzywoustego ukazać jako ludzi żywych - zapewnia M. Ostrowski. - Chcemy tych wielkich ludzi zdjąć z pomników, pokazać, że mieli emocje, a przez to sprawić, że staną się nam bliżsi - dodaje popularyzator historii.
Bliźniacza konferencja odbędzie się także 6 czerwca w Kołobrzegu w wieży bazyliki Mariackiej od godz. 10, a także w Pile, w Akademii Nauk Stosowanych, również od godz. 10. Natomiast tego dnia wieczorem o godz. 18 w Ujściu (koło Piły) w kościele pw. św. Mikołaja zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Główne uroczystości ottonowe w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się w niedzielę 9 czerwca w Białogardzie. O godz. 13 w kościele Mariackim Mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Zaproszenie na białogardzkie uroczystości 900. rocznicy misji św. Ottona.