Bp Zbigniew Zieliński pobłogosławił ośrodek Caritas w Ostrowcu k. Wałcza. Jego gruntowny remont trwał ponad dwa lata.
Na uroczystości 28 sierpnia Oprócz kierownictwa Caritas diecezjalnej obecni byli pracownicy ośrodka, ludzie związani z jego historią, w tym byli dyrektorzy, a także przedstawiciele samorządu w osobach starosty wałeckiego Bogdana Wankiewicza oraz sekretarz miasta Joanny Mackiewicz. Obecny był także biskup senior Edward Dajczak.
– Nasz ośrodek charytatywny w Ostrowcu po ponad 2-letnim remoncie jest gotowy do przyjmowania gości, realizowania wypoczynku, czy organizowania rekolekcji – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży – mówi ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Wyjaśniając sens istnienia takiego miejsca, ks. Bikun podkreśla: – Dzięki temu ośrodkowi i innym naszym placówkom tego typu, chcemy realizować zadanie Caritas, jakim jest wspieranie potrzebujących. Całkowity dochód z działalności ośrodka będzie przeznaczony na finansowanie dzieł charytatywnych w diecezji, takich jak np. Dom Samotnej Matki i Centrum Kryzysowe w Koszalinie, czy Bursa Szkolna im. św. Stanisława Kostki w Szczecinku, a także jadłodajnia w Słupsku. Chcemy, żeby tak to właśnie wyglądało – tzn. ktoś tutaj wypoczywa, jednocześnie czyniąc dobro dla innych.
W ośrodku będą się odbywały turnusy zorganizowane - np. różnego rodzaju rekolekcje. Są także miejsca dla gości indywidualnych, którzy chcą przyjechać na pojezierze wałeckie po prostu wypocząć.
Na jeszcze inny cel funkcjonowania tej placówki zwraca uwagę bp Zbigniew Zieliński. – To dla nas ważne miejsce, ponieważ przygotowujemy tu kadry, które pracują w Caritas. Wychowanie liderów, którzy posługują w Parafialnych Zespołach Caritas, czy w Szkolnych Kołach Caritas, jest dla nas bardzo istotne. Szkolenia, wymiana doświadczeń, sprawiają, że wolontariusze stają się jeszcze bardziej kompetentni – mówi biskup, po czym dodaje: – Ośrodek służy także tym, którzy są podopiecznymi Caritas, począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach dorosłych, w tym niepełnosprawnych, czy kobietach z Domu Samotnej Matki. Wachlarz osób, które będą korzystały z tego ośrodka i z pozostałych w diecezji, jest więc szeroki.
Kierownikiem ośrodka od kilku lat jest Mateusz Kaczmarek: – Dużo się tutaj zmieniło po remoncie. Staramy się, żeby to miejsce służyło przyjeżdżającym jak najlepiej. Jest jaśniej. Wszystkie pokoje mają łazienki. Ich wyposażenie jest nowe. Dookoła jest bezpiecznie i cicho.
Pieniądze na remont tego i innych ośrodków Caritas zostały pozyskane w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koordynatorem projektu był ks. Tomasz Roda, były dyrektor Caritas diecezjalnej.
– W ramach tego remontu zostały wykonane prace kwalifikowane, na które pozyskaliśmy pieniądze z funduszu oraz dodatkowe, które miały inne finansowanie – wyjaśnia. – W Ostrowcu zakres prac obejmował m.in. termomodernizację, czyli ocieplenie fundamentów, ścian, wymianę dachu, stolarki drzwiowej i okiennej, instalację paneli fotowoltaicznych, nowoczesnego pieca i pompy ciepła. Dzięki temu zmniejszyliśmy produkcję dwutlenku węgla i oszczędzamy energię. Dom zmienił się całościowo na plus – dodaje koordynator projektu.
W ośrodku są pokoje 2, 3, 4 lub 6-osobowe. Do dyspozycji gości jest sala konferencyjna, kaplica, obszerny refektarz. Dom posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek znajduje się w oddaleniu od drogi, wśród drzew i nad jeziorem.