Koszalińsko-Kołobrzeski

Hala zapełnia się dobrem

Koszalińska hala magazynowa Caritas zapełnia się darami dla powodzian. W czwartek ruszą na południe.

W poniedziałek Caritas ogłosiła akcję na rzecz powodzian (piszemy o tym TUTAJ). Od darczyńców z Koszalina i innych części diecezji już napływają dary i jest tego sporo. Pierwszy koszaliński transport, koordynowany przez Pracownię Pozarządową, już wyruszył na południe Polski, obecnie Caritas diecezjalna szykuje drugi. To będzie duży ładunek – do wyjazdu w czwartkowy poranek szykowany jest tir.

– Taki duży zakres pomocy jest możliwy dzięki temu, że dysponujemy hubem magazynowym w naszej hali na ul. Mieszka I. Tam od poniedziałku zjeżdżają do nas samochody dostawcze z różnymi produktami – mówi ks. Łukasz Bikun, dyrektor koszalińsko-kołobrzeskiej Caritas. – Porusza nas dobroć ludzi i to, że w tak krótkim czasie są w stanie zorganizować taką ilość pomocy. To zarówno przedsiębiorcy, którzy przekazują nam całe palety produktów np. proszku do prania, ale też i szkoły, w których uczniowie, rodzice i nauczyciele gromadzą te wszystkie produkty, o których wiedzą, że są obecnie najbardziej potrzebne powodzianom. Ludzie rzeczywiście przekazują to, o co prosimy: wodę, żywność, powerbanki, środki czystości, szczotki do zamiatania. Jest tego dużo.

Szkołą, która we współpracy z Caritas w mig się zorganizowała jest SP 3 w Koszalinie, tu grupę wolontariuszy i harcerzy, którzy posegregują dary i przygotują palety do transportu, koordynuje Magda Weimann, franciszkanka Rodziny Maryi. Podobną zbiórkę przeprowadziła podstawówka w Wałczu.

Słupska Caritas zorganizowała objazdową zbiórkę darów. Jej pracownik, pan Zenon, jeśli jest taka potrzeba, gdy ludzie sami nie mogą dostarczyć darów, dojeżdża na wskazane miejsce i odbiera przygotowane paczki.

Kolejny sposób wsparcia powodzian to zbiórki pieniężne. Na konto diecezjalnej Caritas (nr konta podajemy na dole artykułu) już spływają pieniądze od parafii oraz darczyńców indywidualnych. Na chwilę obecną zebrano około 40 tysięcy złotych.

– Część tych środków już wydaliśmy na środki czystości, przelaliśmy też pewną kwotę małej parafii pod Złotym Stokiem, która została trochę bez pomocy, więc ksiądz organizuje pomoc dla swoich parafian, w dużej mierze ludzi starszych – mówi dyrektor.

Ks. Bikun podkreśla dobrą współpracę z organizacjami pozarządowymi w segregacji i wysyłce darów. Nadto nasza Caritas działa we współpracy Caritas Szczecin.

– Okazuje się, że poszkodowana powodzią jest także część naszej metropolii, czyli diecezja gorzowska, gdzie na południu województwa lubuskiego także zalało część miejscowości – wyjaśnia ks. Bikun. – Dlatego drugiego tira, którego szykujemy na poniedziałkowy wyjazd, wyślemy właśnie do nich.

Caritas planuje nadto zbiórkę żywności w sklepach. W weekend 27-28 września wolontariusze będą obecni w placówkach sieci handlowych, by informować o akcji i zbierać produkty.

Przypominamy, że w naszej diecezji artykuły można dostarczać do następujących punktów:

  • Koszalin, ul. bp. Cz. Domina 8, Centrala Caritas tel. 508 930 320
  • Ustka, ul. Kościuszki 4 - tel. 512 764 064
  • Słupsk, ul. Przemysłowa 33 a, tel. 781 083 652
  • Kołobrzeg, ul. Aniołów Stróżów 1, Ośrodek Charytatywny Caritas 502 225 679
  • Białogard, ul. Grunwaldzka 49, MDK tel. 600 521 876
  • Szczecinek, ul. Kościuszki 91, Bursa Szkolna Caritas, tel. 603 118 300
  • Wałcz, ul. Okulickiego 22, Kamienica Caritas tel. 697 061 268
  • Piła, ul. Kossaka 16, środowiskowy Dom Samopomocy Caritas, tel. 723 169 823

Firmy i hurtownie, które chcą przekazać większą pomoc rzeczową, mogą dostarczyć produkty do magazynu przemysłowego Caritas na ul. Mieszka I w Koszalinie, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr 539 012 390.

Można udzielić powodzianom także wsparcia finansowego, robiąc przelew na numer konta: 60 1020 2791 0000 7002 0234 4976 z dopiskiem "POMOC POWODZIANOM".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..