Któż jak Bóg! Nowa figura w katedrze

Figurę św. Michała Archanioła pobłogosławił w katedrze bp Zbigniew Zieliński. Jest to kopia wizerunku z Gargano.

Figura znalazła się w koszalińskiej katedrze na wniosek Rycerzy św. Michała Archanioła. – Ludzie sami zebrali środki finansowe, aby ten wizerunek mógł się tutaj pojawić. Jest to część krajobrazu duszpasterskiego naszej parafii. Każda inicjatywa, która została sprawdzona co do wierności, bo tutaj nie mamy do czynienia z jakimś chwilowym impulsem, jest dobra – mówi ks. Henryk Romanik, katedralny proboszcz.

– Św. Michał Archanioł ma swoje miejsce w Koszalinie i w tej katedrze także dlatego, że jego wielkim czcicielem był pochowany tutaj śp. bp Czesław Domin. To on uczył nas modlitwy „Święty Michale Archaniele” – dodaje duszpasterz.

Od czasów biskupa Domina do dzisiaj w wielu parafiach modlitwa ta odmawiana jest po każdej Mszy św.

Bp Zbigniew Zieliński zwraca uwagę na znaczenie tego kultu. – Św. Michał Archanioł odgrywa szczególną rolę w pobożności chrześcijańskiej jako ten, który chroni nas od wszelkiego zła, ale także jako ten, który pomaga nam uwielbiać Pana Boga, ponieważ przecież jego imię oznacza „Któż jak Bóg!”. Niech te słowa inspirują nie tylko Rycerzy św. Michała, ale także każdego z nas, do wychwalania Pana Boga i odkrywania, jak jest On wielki i jak wielkich rzeczy dokonuje w sercach tych, którzy są Mu szczerze oddani – mówi biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Figura, która znalazła się w katerze i będzie na stałe umieszczona w kaplicy adoracji, jest kopią wizerunku ze słynnego sanktuarium św. Michała Archanioła w Gargano we Włoszech.

Któż jak Bóg! Nowa figura w katedrze   Kopia figury z Gargano w koszalińskiej katedrze. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Oryginalną figurę w 1507 roku wykonał Andrea Contucci. Ma ona 130 cm wysokości i jest wyrzeźbiona w białym marmurze z Carrary. Przedstawia św. Michała Archanioła w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan, ukazany pod postacią potwora o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża. Postać św. Michała Archanioła ozdobiona jest złotymi skrzydłami, a w podniesionej prawej ręce trzyma on miecz. Ten miecz każdego roku 29 września jest niesiony w procesji ku Jego czci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..