W koszalińskiej Szkole Katolickiej rozpoczął się cykl spotkań popularyzujących nauczanie św. Jana Pawła II.
Jest to druga odsłona cyklu związanego z filozoficzno-teologiczną myślą Karola Wojtyły pt. „Jan Paweł II na nowo odkrywany”. Poprzedni zgromadził zainteresowanych nią w siedzibie koszalińskiej Civitas Christiana; obecny odbywa się w murach Katolickiej Szkoły Podstawowej w parafii pw. Ducha Świętego. Na pierwsze spotkanie, 26 września, przybyło blisko 30 osób, była też możliwość śledzenia wykładu zdalnie za pośrednictwem Dobrych Mediów.
Tematyka spotkań ma na celu popularyzację osoby i myśli papieża i badanie wpływu jego intelektualnego dziedzictwa, zwłaszcza na obszarze Pomorza Zachodniego. Tym razem temat „Św. Józef w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II (Karola Józefa Wojtyły”) zaprezentował ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego, dyrektor Centrum Józefologicznego w Kaliszu oraz proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu.
Św. Józef to według józefologa patron Kościoła naszych czasów, a rozpoczęcie cyklu od tej postaci ma nie tylko uzasadnienie w tym, że zwraca się ku początkom ziemskiego życia Jezusa, który wzrastał pod opieką św. Józefa, ale też w tym, że ten święty miał duży wpływ na życie Karola Wojtyły – Karol otrzymawszy na chrzcie drugie imię Józef, miał do niego wyjątkową pobożność, umocnioną przez swojego ojca, który prowadzał go do wadowickiego sanktuarium św. Józefa.
– Po śmierci rodziców Karola Wojtyły św. Józef stał się jego wyjątkowym patronem, co widać potem w jego nauczaniu: pozostawił w swoich dokumentach prawie tysiąc różnych odezwań o św. Józefie – wyjaśnia ks. Latoń. – A przede wszystkim jest to słynna adhortacja o tym świętym pt. „Redemptoris Custos”. Uważa się ją za kompendium wiedzy o nim; to, co o św. Józefie najpiękniejsze, jest zawarte właśnie w tej adhortacji, a muszę powiedzieć, że moim zdaniem powinna ona mieć rangę encykliki.
Organizator wydarzenia ks. prof. dr hab. Janusz Bujak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, wyjaśnił, że wybór Szkoły Katolickiej na popularyzację myśli wielkiego Polaka nie jest przypadkowy. – To jest ważne miejsce na mapie Koszalina i związane z tym świętym, którego chcemy coraz bardziej odkrywać i poznawać – powiedział, zachęcając do korzystania z kolejnych zaproszeń.
Drugim organizatorem jest parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie. – Zachowując popularnonaukowy charakter cyklu, chcemy go nieco odświeżyć i uczynić bardziej dostępnym. Wypełniając jedną z misji szkoły katolickiej im. Św. Jana Pawła II, chcemy pielęgnować jego nauczanie, dziedzictwo, życie, nie tylko pośród uczniów, nauczycieli, pracowników czy rodziców – powiedział proboszcz parafii i dyrektor Szkoły Katolickiej ks. Paweł Wojtalewicz. – Jak zauważył nasz prelegent, Jana Pawła II i pamięć o nim chce się wyrugować z naszej codzienności; poprzez te spotkania będziemy bardziej utożsamiali się z jego osobą, poznawali jego nauczanie, stawali się tymi, którzy jego myśl będą przekazywali dalej, w swoich środowiskach.
To, że Karol Wojtyła poświęcił osobne dokumenty św. Józefowi, nie było oczywiste dla pana Marcina, który dawniej zaczytywał się w dziełach papieża Polaka, dlatego koszalinianin przyszedł na spotkanie w katoliku. – Interesuje mnie, czy i w jaki sposób typowo ludzki rys postaci św. Józefa jest ujęty w myśli Jana Pawła II – powiedział tuż przed wykładem.
S. Karola przyszła na spotkanie wraz z siostrami z Instytutu Sióstr Szensztackich. Zainteresował ją temat, bo zauważa, że kult św. Józefa się ożywia. – Świadectwa ludzi o jego działaniu bardzo mnie poruszają, wiele osób odkrywa go na nowo właśnie poprzez jego działanie dzisiaj, w konkretnych, bardzo trudnych sytuacjach, daje to do myślenia – mówi siostra. – Sama także często proszę go o pomoc i widzę, że ona przychodzi.
Kolejne spotkanie z cyklu „Jan Paweł II na nowo odkrywany” odbędzie się 24 października. Gościem będzie Dorota Dźwig, katechetka, wykładowca w WSD diecezji gdańskiej, która zaprezentuje myśl św. Edyty Stein w nauczaniu papieża Polaka.