Bp Zbigniew Zieliński poświęcił plac pod budowę świątyni w Krępie Słupskiej.
Krępa Słupska, leżąca w gminie Redzikowo na obrzeżu parku krajobrazowego Dolina Słupi, należy do parafii pw. św. Jana Kantego w Słupsku. Obecnie mieszkańcy Krępy korzystają z niedużej kaplicy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus wybudowanej w 1985 roku. Kaplica wymagałaby gruntownego remontu, nadto miejscowość się rozbudowuje, stąd decyzja o budowie kościoła. Posłuży on także mieszkańcom pobliskich wsi – Płaszewka i Łupin.
4 listopada bp Zbigniew Zieliński poświęcił plac budowy pod nową świątynię. Wcześniej przewodniczył Mszy św. w kaplicy. Jej wezwanie – św. Teresy od Dzieciątka Jezus – otrzyma przyszły kościół.
Proboszcz parafii ks. Wojciech Filimon zakłada, że budowlę uda się postawić w cztery lata. Jak wyjaśnia, poprzednie lokalizacje planowanego obiektu były konsultowane z parafianami i uznane za niezadowalające. Negocjacje z władzami gminy zaowocowały rozwiązaniem, który satysfakcjonuje wszystkie strony. – Przychodzi taki czas, że trzeba już zrobić ten konkretny krok, dzisiaj jest nim poświęcenie placu budowy i krzyża tam postawionego – powiedział proboszcz.
Ks. Filimon zapowiada etapy budowy kościoła w Krępie
Fundamenty kościoła będą wylane wiosną 2025 roku, po wcześniejszej wymianie gruntu. – Budowa kościoła konsoliduje społeczność – ocenił proboszcz. – Wierzę, że to Boża sprawa i mam nadzieję, że uda się wybudować kościół w cztery lata, tak jak obiecałem to pani wójt. Potem przyjdzie jeszcze czas na wykończenie, ale ważne, byśmy jako wspólnota mogli się gromadzić w nowym miejscu.
– Mieszkańców nam przybywa, co więcej, ku mojej radości powracają, by się tutaj osiedlić, dzieci miejscowych gospodarzy – stwierdza Barbara Dykier, wójt Gminy Redzikowo, przekonując, że nowe miejsce katolickiego kultu jest potrzebne. Chodzi nie tylko o większy obiekt, ale też o bezpieczeństwo uczestników nabożeństw, zapewnienie parkingu, jako że spora ich część przyjeżdża z ościennych wsi, Płaszewka i Łupin.
– Od wielu lat były plany budowy kościoła. Pierwszą lokalizację wskazali mieszkańcy, kolejna planowana była na nowym osiedlu; ja zaproponowałam księdzu proboszczowi miejsce obok nowego obiektu w centrum Krępy – Centrum Aktywności Lokalnej. Myślę, że to dobre rozwiązanie i obie strony na tym skorzystają – mówi pani wójt. – Spełniają się marzenia mieszkańców mojej gminy. Jako katoliczka rozumiem to dobrze i cieszy mnie wzruszenie mieszkańców związane z planami budowy kościoła. A poza tym, kiedy powstaje coś nowego, jakiś nowy cel, to on mobilizuje ludzi, integruje. No i postaramy się wspomóc księdza proboszcza w tym, żeby ten ambitny cel, postawienia kościoła w ciągu czterech lat, udało się zrealizować. Robimy to dla mieszkańców.
Dziękując za prawie cztery dekady funkcjonowania kaplicy w Krępie Słupskiej bp Zieliński zachęcał w homilii do wdzięczności za minione lata parafii, zachowanie w pamięci tego, co miało znaczenie dla rozwoju wiary. – To jest bogactwo, z którym wyruszamy na kolejny etap tworzenia tej wspólnoty parafialnej. Tu, w tej części parafii św. Jana Kantego, w Krępie, chcemy zrobić kolejny krok, wznosząc kościół – mówił biskup. Podkreślił też znaczenie intencji budowy kościoła, uznając obszerność lokum czy wygodę w korzystaniu z niego za rzecz wtórną. – Najważniejszą intencją, która ma towarzyszyć przy wznoszeniu świątyni jest oddanie czci Panu Bogu. Budowa świątyni to jest szczególna łaska.
Poświęcenie placu budowy kościoła w Krępie Słupskiej
Przypominając hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” dobiegającego końca roku duszpasterskiego, bp Zieliński przywołał postać patronki kaplicy, jak i przyszłego kościoła w Krępie – św. Teresy od Dzieciątka Jezus – jako tej, która pod koniec swojego życia odkryła, co jest jego misją. – Niemal u kresu swojego świętego życia znalazła odpowiedź na najbardziej istotne pytanie: jakie jest jej miejsce w Kościele. W momencie duchowego uniesienia odkrywa i wykrzykuje stwierdzenie „jestem córką Kościoła!”. Ona odkryła w sobie dziecięctwo Kościoła, to że Kościół ją zrodził – mówił biskup, wyjaśniając, że doświadczenie św. Teresy jest zaproszeniem także dla mieszkańców Krępy, by bardziej świadomie uczestniczyć we wspólnocie Kościoła.