Od półtora roku młodzi ustczanie zapoznają się z patriotami i bohaterami Polski - z legendami i tymi wciąż żyjącymi.
W ramach projektu pn. „Żołnierze niezłomni” uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce 15 listopada po raz drugi po niemal półtorarocznej przerwie spotkali się Tadeuszem Konopackim, sybirakiem i najmłodszym junakiem w Armii gen. Andersa. Sybirak opowiadał o głodzie i mrozie, w wyniku którego zmarł jego najmłodszy brat Geniu, o wstąpieniu wraz z bratem Józiem do junaków, gdzie przygotowywali się do służby wojskowej.
– Cykl „Żołnierze niezłomni” ma na celu wychowanie młodego pokolenia do patriotyzmu i umiłowania ojczyzny, zwraca uwagę młodzieży na to, jaką cenę nasi przodkowie musieli zapłacić za niepodległość kraju – mówi ks. Jacek Herman, katecheta i wikariusz parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Ustce, który wraz z Sylwią Cur-Kowalczyk, nauczycielką historii, czuwają nad realizacją wydarzeń objętych patronatem gdańskiego IPN.
Projekt trwa od marca ubiegłego roku i… nie może się skończyć, bo uczniowie zaskakują inwencją i zaangażowaniem. Rozpoczęty w marcu 2023 r. złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przez kolejne cztery tygodnie projekt zapoznawał młodych z sylwetkami walczących o niepodległość Polski – jak gen. Emil „Nil” Fieldorf, rotm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” oraz mniej znany ksiądz Jan Zieja, kapelan Szarych Szeregów i AK, powojenny duszpasterz Ziemi Słupskiej.
W ramach lekcji historii uczniowie nie tylko oglądali prezentacje multimedialne i etiudy filmowe, ale przede wszystkim chcieli dyskutować, zadawać pytania, szukać odpowiedzi. Swoje spostrzeżenia uwieczniali w konkursach plastycznym i literackim.
Nie tylko teoria ujęła młodych – w kolejnych odsłonach projektu poznali patriotów już na żywo: wspomnianego T. Konopackiego, Eugeniusza Sławińskiego – wiceprezesa usteckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który za działalność w antykomunistycznym podziemiu spędził pół roku i był poddawany torturom w siedzibie UB czy Małgorzatę Kupiszewską, promotorkę wiedzy o rotm. Pileckim, któremu młodzi w rocznicę śmierci w więzieniu na Rakowieckiej zapalili znicze na rondzie jego imienia w Ustce.
– Projekt pierwotnie miał zakończyć się w czerwcu 2023 roku. Jednak parę miesięcy później zrodził się pomysł, aby wizerunki bohaterów pojawiły się na ścianie w gabinecie historycznym – wyjaśnia Sylwia Cur-Kowalczyk. – Potem, w czasie ferii zimowych, czworo uczniów wykonało pracę malarską. Na ścianie pojawiły się postacie: rotm. Pileckiego, gen. „Nila”, pułk. Łukasza Cieplińskiego i „Inki”. Obok sylwetek znalazły się znaczące cytaty – wskazówki dla kolejnych pokoleń, rodzaj duchowego testamentu pozostawionego przez tych, którzy poświęcili ojczyźnie to, co najcenniejsze, swoje życie.
Pokaz wojskowy, nauka z zakresu obsługi broni, pozycji strzeleckich, maskowania się, taktyki bojowej – tak dzięki Stowarzyszeniu ZetaBrigade, którego założycielami są m.in. uczniowie usteckiej szkoły, świętowano tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. A kilka miesięcy później, w październiku, kolejne ściany gabinetu historycznego pokryły się malowidłami i cytatami. – Na jednej z nich uczniowie umieścili postać św. Maksymiliana Kolbego, a nad tablicą pojawiły się słowa męczennika „Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość” – nie kryje dumy z podopiecznych nauczycielka. – Przy czym warto podkreślić, że w realizację projektu zaangażowana była cała społeczność szkolna, a niektórzy, w tym maturzyści, dali z siebie naprawdę wiele.
– Cieszę się, że na kanwie naszych działań historycznych zrodził się taki pomysł – dodaje ks. Herman. – Mam nadzieję, że uczniowie wpatrując się w te postacie i czytając napisy zadadzą sobie pytanie: czy i mnie ktoś będzie mógł nazwać bohaterem ojczyzny?
Według katechety szkoła jako nośnik wartości dobra, prawdy i piękna powinna szczególnie pielęgnować pamięć historyczną. Jak dodaje, młodzi patrioci nie zapominali o listopadowym zapaleniu zniczy na grobach akowców i bohaterów Polski spoczywających na usteckim cmentarzu czy wysłaniu listów do jeszcze żyjących kombatantów. Projekt trwa – w grudniu zaplanowana jest prelekcja dotycząca bł. ks. Jerzego Popiełuszki.