Obiekty parafii w Bińczu odnowione tuż przed świętami. Poświęcił je biskup Edward Dajczak.
Początkowo planowano tylko uroczystości w Raciniewie, ale kiedy okazało się, że robotnicy uwinęli się także z ustawieniem nowej dzwonnicy w Bińczu, obie uroczystości odbyły się kolejno w ostatnią niedzielę Adwentu.
W południe 22 grudnia biskup senior Edward Dajczak pobłogosławił odnowiony kościół pw. MB Częstochowskiej w Raciniewie, filii parafii Bińcze. To zabytkowy obiekt szachulcowy konsekrowany w 1946 roku, a obecnie gruntownie odrestaurowany.
Uroczystość poprzedziło błogosławieństwo dzwonnicy przy kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Bińczu, która zastąpiła liczącą blisko 4 dekady zniszczoną dzwonnicę. Obie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Dajczaka.
Biskup pobłogosławił konstrukcję podtrzymującą dwa dzwony. Andrzej RemusRemont kościoła filialnego w Raciniewie został dofinansowany kwotą 490 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 2 proc. ostatecznych kosztów pokryła parafia. Natomiast koszt postawienia nowej dzwonnicy pokryto całkowicie ze środków własnych parafii.
W ramach remontu kościoła w Raciniewie wykonano m.in. całkowitą wymianę konstrukcji dachowej, pokrycie dachu blachą, wymianę i impregnację elementów drewnianych wieży, renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji odgromowej i elektrycznej.
– Kościół jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Skoro je odziedziczyliśmy, to o nie dbamy, by było godne, piękne, by ludzie chętnie tam przychodzili i mogli w tym miejscu odnaleźć Boga, zrozumieć swoje życie. I co ważne, by czuli się tam bezpiecznie – mówi proboszcz parafii ks. Ryszard Fudala.
Kościół pw. MB Częstochowskiej w Raciniewie. Andrzej RemusKościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Raciniewie – pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z XVI w. Obecna świątynia została wybudowana w 1680 r. Generalne remonty przeprowadzone w połowie XIX w., a następnie w latach 70. ubiegłego stulecia, spowodowały, że pierwotna konstrukcja ścian zachowana jest w niewielkiej części.