Tym razem formą podziękowania dobrodziejom była Wielka Gala Muzyki Filmowej.
Wieczór 28 grudnia w Filharmonii Koszalińskiej rozbrzmiał V Świątecznym Koncertem Charytatywnym na rzecz budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Zanim na scenie zabrzmiały standardy muzyki filmowej polskiej i światowej w wykonaniu muzyków i tancerzy – zespołu Appassionata Ensemble odbyła się Gala Wdzięczności – forma podziękowania przyjaciołom i dobroczyńcom dzieła budowy centrum oraz prowadzącej ją Fundacji Przymierze.
Polskie i zagraniczne szlagiery wzbudziły żywą reakcję publiczności
Tę wdzięczność za dar serca, wsparcie i zrozumienie wyraziła wszystkim zebranym w filharmonii s. Paulina Kopacz, prezes fundacji, a wyrazem szczególnego podziękowania było wręczenie wybranym osobom i instytucjom statuetek wdzięczności – wykonanych z żywicy i bursztynu, symbolizujących zakorzenienie fundacji w i dla lokalnej społeczności i Kościoła.
Wyróżnieni statuetkami wdzięczności
– Spełniając misje i cele statutowe Fundacji Przymierze chcemy na Górze Chełmskiej tworzyć przestrzeń spotkania – powiedziała s. Kopacz dając za przykład takiego miejsca oddaną w lipcu 2024 roku kawiarnię „Cafe Chełmska”, a także liczne inicjatywy gromadzące ludzi wokół sanktuarium i sąsiadującego z nim centrum. – Mijający rok był dla nas wielkim wyzwaniem, aby – poczynając od prac budowlanych i wykończeniowych kawiarni, poprzez aranżację i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń – osiągnąć ten cel: otwarcie kawiarni.
Wśród obdarowanych statuetką jest biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński. Dziękując za nią, biskup przypominał znaczenie Góry Chełmskiej i jej historię, a powołując się na pierwszego ordynariusz diecezji, kard. Ignacego Jeża, którego zabiegi u ówczesnych władz przywróciły górę jako miejsce sprawowania katolickiego kultu maryjnego, biskup docenił starania i troskę o to miejsce jego obecnych gospodyń, sióstr szensztackich. Docenił także wkład wszystkich zaangażowanych w tworzenie historii tego miejsca. Na koniec wystąpienia bp Zieliński przypomniał słowa wypowiedziane na Górze Chełmskiej przez św. Jana Pawła II, gdy ten osobiście konsekrował sanktuarium w 1991 roku, o tym, że na Górze Chełmskiej odbiło się echo Dekalogu z Synaju. – I właśnie tu, od nas od Koszalina, papież rozpoczął wówczas przepowiadanie o Dekalogu. Niech więc wartość Dekalogu, piękno Ewangelii, rozbrzmiewają na tej górze – mówił biskup. – Niech w tym świecie, który z różnym szczęściem próbuje szukać ładu i porządku, będzie ona górą-latarnią, która pomaga ludziom zagubionym odnaleźć drogę do portu.
Wręczenie statuetki wdzięczności bp. Z. Zielińskiemu
Wsparciem budowy centrum – a przez cztery lata pochłonęła ona ponad 1,3 miliona złotych i jak zapewnia s. Kopacz wszystkie zdobyte środki zostały należycie wykorzystane – były tego wieczoru nie tylko bilety-cegiełki, za zakup których organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim zebranym, ale też możliwość nabycia dzieł sztuki, gadżetów wystawionych we foyer. Atmosferę spotkania podgrzała licytacja dzieł i voucherów, których cenę podbijał prowadzący galę Arkadiusz Wilman. Najwięcej, bo pięć tysięcy złotych wylicytowano za ikonografikę „Pałac prezydencki w Warszawie”, której ofiarodawcą jest Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy.