Krzysztof Socha z Darłowa popularyzuje dzieje swojego miasta i Kościoła na Pomorzu.
W darłowskich księgarniach, kościołach i muzeum pojawiała się nowa książka – „Darłowskie sakrum i profanum. 80 lat posługi franciszkanów na Pomorzu Zachodnim” autorstwa Krzysztofa Sochy. Socjolog i politolog jest z zamiłowania pasjonatem historii regionu, którą bada od lat i popularyzuje. Ostania publikacja to opowieść o jego rodzinnym Darłowie i o posłudze franciszkanów na Pomorzu Zachodnim. Wydanie zbiega się z przypadającym w tym roku 80-leciem obecności Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych na Ziemi Darłowskiej.
To drugie wydanie książki. Pierwsze ukazało się dwa lata temu za namową poprzedniego proboszcza parafii franciszkańskiej w Darłówku o. Sebastiana Fierka, powodem zaś była 40. rocznica erygowania tejże parafii. Książka z podtytułem „Smaki mojego miasta” opowiadała o mieście, zabytkach sakralnych, zakonach. W drugim wydaniu, które ukazało się w marcu 2025 roku, autor bardziej szczegółowo wprowadza czytelnika w religijny krajobraz Ziemi Darłowskiej. W książce można znaleźć informacje o zakonach cystersów, templariuszy, joannitów, kartuzów czy braci od Chrystusowych Gwoździ. Czytelnicy poznają znaczenie habitu czy symbolikę obecnej w darłowskiej świątyni repliki krucyfiksu z San Damiano. Znajdą informacje o kościołach, kaplicach, pustelni i cmentarzach, a także o proboszczach i gwardianach.
Publikacja Krzysztofa Sochy jest skierowana do darłowian, a także do turystów korzystających z wypoczynku lub z usług leczniczych w lokalnych sanatoriach.
Więcej na ten temat można przeczytać w nr. 17/2025 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" i w e-wydaniu.