Trwa rekrutacja do koszalińskiego seminarium

Co to oznacza? Na kogo czeka seminarium? M.in. o tym mówi ks. Radosław Suchorab, rektor.

Rekrutacja rozpoczęła się w czerwcu i potrwa do końca września.

Ks. Wojciech Parfianowicz: Kto może zgłosić się do seminarium?

Ks. Radosław Suchorab: Każdy, kto myśli o kapłaństwie powinien skierować swoje kroki do Wyższego Seminarium Duchownego, aby po rozmowie wstępnej i złożeniu odpowiednich dokumentów został przyjęty do grona alumnów. Czekamy na nieżonatych mężczyzn, którzy pragną poprzez formację w naszym seminarium przygotować się do przyjęcia sakramentu święceń. Koniecznym warunkiem jest zdana matura.

Czym jest powołanie? Jak je rozeznać?

Już samo słowo „po-wołanie” sugeruje, że jest to coś co następuje: po wołaniu. Jak dobrze wiemy to Bóg woła, a człowiek odpowiada. Można powiedzieć, że powołanie to odpowiedź na zaproszenie Boga, aby podjąć misję w Kościele, w tym przypadku jest nią posługa księdza wśród ludzi mieszkających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Powołanie jako dar Boga zawiera w sobie pewną tajemnicę, a jako że dotyczy człowieka, zawiera w sobie swoistą niepowtarzalność. Mogą jednak towarzyszyć powołaniu pewne wspólne cechy, znaki, które są pomocne w jego rozeznawaniu. Oto kilka z nich: pragnienie większej miłości Boga, fascynacja kapłaństwem, poszukiwanie kontaktu z kapłanami, zainteresowanie liturgią i sprawami Kościoła, częsta modlitwa i zatroskanie o sprawę zbawienia własnego i innych ludzi. W rozeznawaniu powołania warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego kapłana lub kierownika duchowego.    

Czy wstępując do seminarium, trzeba być już pewnym swojej życiowej drogi?

Decyzja o wstąpieniu do seminarium nie jest jeszcze nieodwołanym zobowiązaniem, a raczej znajduje tu kontynuację wcześniejsze rozeznawanie. To jest według mnie najlepsze miejsce, aby jeszcze zastanowić się, kontynuować rozeznanie swojego powołania i z czasem nabrać pewności, gdy nadejdzie czas podjęcia decyzji o przyjęciu święceń.

Jaka jest przyszłość koszalińskiego seminarium?

To ważne miejsce dla całej diecezji. Decyzja o jego przyszłości należy do biskupa. Wszystko w rękach Boga. Wierzę mocno, a raczej jestem tego pewny, że nigdy nie zabraknie miejsca, w którym kandydaci do kapłaństwa z naszej diecezji koszalińsko będą pod okiem doświadczonych moderatorów przygotowywali się do tej posługi. Bardzo proszę o modlitwę w tej intencji i również o nowe powołania, bez których to miejsce nie ma przyszłości.

 Jakiego księdza potrzebuje dziś Kościół w naszej diecezji?

Każdy ksiądz powinien łączyć w sobie to co stare i to co nowe. Naszym skarbem są bogactwa zawarte w Piśmie Świętym i tradycji Kościoła oraz wiary przekazywanej przez pokolenia. Największym skarbem jest przecież sam Bóg objawiający się w Kościele i udzielający się człowiekowi w sakramentach. Żyjemy jednak w nieustannie i bardzo szybko zmieniającym się świecie. Dzisiejszy kapłan powinien posiadać również umiejętności potrzebne, aby przekazać ten skarb człowiekowi żyjącemu tu i teraz.

Myślę, że ludzie oczekują od kapłana braterstwa i nadprzyrodzoności. Ksiądz powinien stanąć przy człowieku jak brat, razem z innymi tworzyć wspólnotę, ale nie po to, by żyć, działać, myśleć jak inni, ale by wnosić nadprzyrodzone światło wiary i obecność Boga. Parafrazując słowa św. Augustyna powinien jako duszpasterz „karmić ludzi Bogiem, którym sam żyje”. 

Co zrobić, żeby zgłosić się do seminarium?

Jeśli kandydat podjął już decyzję zapraszamy na spotkanie do naszego seminarium. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Podczas rozmowy kandydaci uzyskają informację o warunkach przyjęcia, terminach i koniecznych dokumentach. Jeśli jednak ktoś waha się i potrzebuje pomocy w podjęciu decyzji to polecamy, by porozmawiał z nami, ze swoimi duszpasterzami lub katechetami. Modlimy się za przyszłych kandydatów do naszego seminarium i prosimy o modlitewne wsparcie na czas podejmowania tych ważnych decyzji. Czekamy na Was.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..