Jubileusze święceń biskupich w Koszalinie

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 06.01.2020 18:28

6 stycznia 25. rocznicę święceń biskupich świętował bp Paweł Cieślik, a 30. rocznicę bp Edward Dajczak. Obaj zostali wyświęceni w Rzymie przez św. Jana Pawła II.

Jubileusze święceń biskupich w Koszalinie Koszalin, 6 stycznia. Bp senior Paweł Cieślik i bp Edward Dajczak. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Świętowanie jubileuszy rozpoczęło się Eucharystią w koszalińskiej katedrze. Przewodniczył jej bp Paweł Cieślik, a homilię wygłosił bp Edward Dajczak.

Bp Krzysztof Włodarczyk odczytał listy od papieża Franciszka z błogosławieństwem dla jubilatów.

Nawiązując w homilii do powołania biskupiego, bp Dajczak powiedział: - Do jego wypełnienia potrzebne jest zapewnienie Jezusa, że pozostanie z nami na zawsze. "Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem" - oto fundament skuteczności misji biskupa i każdego ucznia Jezusa.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przypomniał, że obecny rok duszpasterski koncentruje się na temacie Eucharystii. - Odnajdujemy w niej pokornego Jezusa, który stał się chlebem. Przy tabernakulum znajdujemy światło, jak w Betlejem. Czy można więc wyobrazić sobie cudowniejsze miejsce na świętowanie jubileuszu święceń? Czy można gdzieś bardziej odnaleźć własną tożsamość?

Podczas spotkania jubileuszowego w Wyższym Seminarium Duchownym głos zabrał biskup senior Paweł Cieślik.

- Stałem się uczestnikiem Chrystusowego przepowiadania Ewangelii poprzez święcenia biskupie w uroczystość Objawienia Pańskiego w Bazylice św. Piotra. Dostąpiłem łaski pełni kapłaństwa z rąk samego Ojca świętego. Brzmią mi jeszcze w uszach jego słowa: "Kiedyś Apostołowie otrzymali od Chrystusa polecenie, żeby iść na cały świat. Otrzymali też moc Ducha Świętego. Tą mocą dzielili się ze swoimi następcami. Poczynając od Jerozolimy, rozpoczął się wielki ruch głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu. Coraz to nowi ludzie, z pokolenia na pokolenie, otrzymywali przez włożenie rąk Ducha Świętego, aby uczestniczyć w posłannictwie apostolskim Kościoła. Dzisiaj do tych pokoleń następców Apostołów dołączacie Wy" - wspominał jubilat.

- Dzieliłem się tym darem przez 25 lat. Przemierzałem diecezję, udzielając zwłaszcza młodzieży daru Ducha Świętego, wizytując parafie. Przeżywałem Pasterki i Rezurekcje. Pełniłem swoją misję pod kierownictwem biskupów Domina, Gołębiewskiego, Nycza i Dajczaka. "Evangalizare misit me" - obym pozostał wierny temu biskupiemu zawołaniu - mówił bp Cieślik.

Bp Cieślik przez całą swoją posługę biskupią był biskupem pomocniczym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na emeryturę przeszedł w roku 2015 po ukończeniu 75 lat życia.