Politechnika Koszalińska drukuje przyłbice ochronne

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 25.03.2020 08:19

W Centrum Druku 3D powstają według nowego czeskiego projektu przyłbice ochronne dla ratowników, medyków, strażników i innych służb.

Politechnika Koszalińska drukuje przyłbice ochronne Rektor uczelni prof. Tadeusz Bohdal oraz prorektor dr Danuta Zawadzka prezentują przyłbice, które wyszły spod drukarek 3D. Archiwum Politechniki Koszalińskiej

Jak informuje Politechnika Koszalińska, w jej Centrum Druku 3D codziennie powstaje średnio około 30 osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem. Przyłbic mogą używać lekarze, pielęgniarki, ratownicy, wolontariusze, osoby opiekujące się pacjentami, na przykład przebywającymi w kwarantannie. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
– Drukujemy górną i dolną część osłony twarzy, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez czeskie Ministerstwo Zdrowia na czas pandemii – wyjaśnia dr  Tomasz Królikowski, prorektor do spraw studenckich i szef centrum. – A to, czego nie da się wydrukować, wycinamy na laserze, korzystając z urządzenia Wydziału Architektury i Wzornictwa.

Jak przyznaje prorektor, pracownia nie ma zbyt dużej mocy produkcyjnej. – Zainspirowała nas potrzeba i to, co robią inni – powiedział dr Królikowski. – Zastanawialiśmy się, skąd wziąć wzór. Przyspieszyliśmy działania, gdy o pomoc dla szpitala zwrócił się do nas prezydent Koszalina.

– Tak zwany wzorzec czeski lekko modyfikujemy, tak, aby część ochronna była nieco szersza – dodaje Piotr Zmuda-Trzebiatowski, specjalista od druku 3D, który zajmuje się produkcją. – Projekt możemy udoskonalać zgodnie z uwagami osób korzystających z ochrony.
Z przyłbic korzysta choćby koszalińska straż miejska. Funkcjonariusze potrzebują zabezpieczenia w kontaktach z osobami na kwarantannie, przy przekazywaniu im zakupów.

Politechnika Koszalińska drukuje przyłbice ochronne   Przyłbice mogą być wykorzystane do zabezpieczenia twarzy przed ekspozycją na koronawirusa. Archiwum Politechniki Koszalińskiej

Kilka miesięcy temu w pracowni Centrum 3D powstała replika Skrzatuskiej Piety, którą politechnika sprezentowała Domowi Księży Emerytów w Kołobrzegu.