Honorowe obywatelstwo Koszalina dla Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 03.12.2020 14:03

Decyzję w tej sprawie Rada Miasta podjęła na posiedzeniu 2 grudnia. Wniosek o przyznanie tytułu państwu Cwojdzińskim był inicjatywą obywatelską popartą licznymi podpisami mieszkańców.

Honorowe obywatelstwo Koszalina dla Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich Koszalin, 3 grudnia. Córka państwa Cwojdzińskich przyjmuje kwiaty i gratulacje w imieniu rodziców. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Projekt uchwały przedłożył Radzie Miasta komitet społeczny, w skład którego wchodzili m.in. związani z Koszalinem ludzie kultury, dziennikarze, duchowni. Inicjatywę poparli także rektorzy Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W czwartek 3 grudnia przedstawiciele komitetu udali się do domu państwa Cwojdzińskich, aby osobiście poinformować ich o uchwale. Niestety, spotkanie z samymi uhonorowanymi nie było możliwe. Kwiaty i gratulacje przyjęła w ich imieniu córka.

Honorowe obywatelstwo Koszalina dla Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich   Prof. Andrzej Cwojdziński. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Prof. Andrzej Cwojdziński jest wybitnym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem. Stworzył ponad 100 dzieł muzycznych, przeznaczonych do wykonywania na różnych instrumentach, a także koncertów, utworów chóralnych. Był pierwszym dyrektorem Filharmonii Koszalińskiej, a także inicjatorem powstania Studium Organistowskiego dla diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Honorowe obywatelstwo Koszalina dla Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich   Gabriela Cwojdzińska. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Gabriela Cwojdzińska jest pianistką, pedagogiem, działaczką społeczną. W okresie PRL była opozycjonistką internowaną w czasie Stanu Wojennego. W wyborach parlamentarnych w roku 1989 zdobyła mandat senatora. Znana jest ze swej działalności na rzecz Polonii.

Oboje uhonorowani skończą niedługo 93 lata. W Koszalinie mieszkają od roku 1964. Więcej informacji o nich można przeczytać w naszym wcześniejszym materiale.

Obecny na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Miasta pełnomocnik komitetu inicjatywnego Ryszard Pilich, dziękując za pozytywną decyzję, powiedział: - Jest kilka elementów, które budują każdą wspólnotę, a szczególnie taką, jaką jest Koszalin - miasto ludzi napływowych, osadzonych w różnych tradycjach, kulturach i światopoglądach. Takim elementem jest zakorzenienie. Zakorzenienie, które osiąga się przez doświadczenie kulturowe. Dzisiejszy akt jest jednym z kroków, których potrzeba nam jak najwięcej, by te wspólne doświadczenia były coraz bogatsze. Dziękuję Państwu. Zrobiliśmy wspólnie coś, co było naszym obowiązkiem. Tytuły Honorowych Obywateli Koszalina Gabrieli i Andrzejowi Cwojdzińskim, w sposób oczywisty, się należały. Dziękuję Radzie za wypełnienie tego obowiązku.

W skład komitetu, który przedstawił projekt uchwały o nadaniu tytułów Honorowych Obywateli Koszalina Gabrieli i Andrzejowi Cwojdzińskim weszli: Robert Wasilewski - dyrektor Filharmonii Koszalińskiej, ks. Henryk Romanik - proboszcz parafii katedralnej, Ryszard Pilich z Civitas Christiana, dr Marek Bohuszewicz - wieloletni dyrektor Chóru Politechniki Koszalińskiej, prof. Bogdan Narloch z Akademii Sztuki w Szczecinie, Beata Górecka - dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, Marcin Sychowski - radca prawny, Anna Załucka - dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie oraz Wojciech Bałdys - muzyk Filharmonii Koszalińskiej i przewodniczący Stowarzyszenia Artystów Polskich w Koszalinie.

Honorowymi Obywatelami Koszalina wraz z Gabrielą i Andrzejem Cwojdzińskimi są: bp Ignacy Jeż - pierwszy biskup koszalińsko-kołobrzeski, Marek Kamiński - polarnik, podróżnik, św. Jan Paweł II - papież, który odwiedził Koszalin w roku 1991, Mirosław Mikietyński - były prezydent Koszalina, Maria Hudyma - pionierka, działaczka społeczna, nauczycielka, bibliotekarka.