Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dla kogo ten honor? Inicjatywa społeczna na rzecz Gabrieli i Andrzeja Cwojdzińskich

Czy zasłużeni koszalinianie otrzymają honorowe obywatelstwo miasta? Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą.

Kim są Gabriela i Andrzej Cwojdzińscy?

Andrzej Cwojdziński urodził się 25 stycznia 1928 r. w Jaworznie. Jego ojciec Antoni był reżyserem i autorem sztuk teatralnych, a także jednym z założycieli ZAiKS. Matka Maria była śpiewaczką i pianistką.

W latach 1947-1955 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Uzyskał tam dyplom z dyrygentury (1953) oraz z kompozycji (1955).

Jeszcze pod koniec lat 40. XX w. pracował jako asystent dyrygenta, a następnie dyrygent chóru Filharmonii Krakowskiej, później także Filharmonii Lubelskiej.

W roku 1964 A. Cwojdziński wraz z żoną zamieszkał w Koszalinie. Objął stanowisko dyrektora naczelnego Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, która po kilku latach jego pracy i zabiegów uzyskała status filharmonii (1971). Funkcję tę piastował do roku 1979.

Jednocześnie był kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-1999) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-1980). Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie oraz Koszalińskich Koncertów Organowych.

Andrzej Cwojdziński ma za sobą również wieloletnią pracę pedagogiczną na różnych uczelniach w Polsce. W latach 1951-1953 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, w latach 1960-1962 - na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z tej posady, pod presją ówczesnych władz komunistycznych, musiał zrezygnować, bo uważano, że nie można pogodzić pracy dyrektora filharmonii z wykładami na katolickiej uczelni. W latach 1991-1999 wykładał w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Przez lata uczył też podstaw muzyki i dyrygentury w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie oraz współpracował z Diecezjalnym Studium Organistowskim. W roku 1997 r. otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Koszaliński kompozytor jest autorem wielu (ponad 100) dzieł muzycznych, przeznaczonych do wykonywania na różnych instrumentach, a także koncertów, utworów chóralnych.

Gabriela Cwojdzińska urodziła się 21 lutego 1928 r. w Poznaniu.

Podobnie jak mąż, jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Po przeniesieniu się do Koszalina rozpoczęła pracę pedagogiczną w miejscowej Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz. Była też pianistką w Filharmonii Koszalińskiej. Wraz z mężem uczyła też w Wyższym Seminarium Duchownym.

Była działaczką opozycyjną, internowaną w czasie stanu wojennego. Po zwolnieniu, w kontakcie z Komitetem Prymasowskim, zajmowała się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Jako senator I kadencji brała udział w pracach Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Nie ubiegała się o reelekcję, rezygnując z aktywności politycznej. W 1990 r. była wśród założycieli polonijnego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przez 13 lat zasiadała w jego władzach krajowych i regionalnych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy