Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Koszalińskie Orły" rozdane

W Koszalinie wręczono doroczne nagrody prezydenta miasta. Trafiły do pięciu laureatów w kategoriach: gospodarka, kultura, sport, edukacja i społeczna odpowiedzialność.

Za działalność w sferze gospodarczej „orła” dostał Janusz Jankowiak, prezes firmy Q4GLASS ABJ INVESTORS sp. z o. o. sp. kom, która od około roku działa w koszalińskiej strefie ekonomicznej; przedsiębiorca jest znany mieszkańcom z firmy Jaan, którą rozwinął na rynku krajowym. Zespół firmy liczy obecnie 69 pracowników, podczas gdy w planach było zatrudnienie zaledwie 20 osób, co świadczy o dynamicznym rozwoju  i sukcesie firmy.

Za wybitne osiągnięcia dyrygenckie oraz nieoceniony wkład w kształtowanie i rozwój kultury statuetkę otrzymała Marzena Diakun, uznana już na całym świecie pochodzaca z Koszalina młoda dyrygentka.

W ubiegłym roku zdobyła II nagrodę i otrzymała Srebrną Batutę na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Konkurs jest trzecią w Polsce – obok konkursów pianistycznego im. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – imprezą wpisaną do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.

Za szczególne osiągnięcia w sporcie statuetkę odebrał paraolimpijczyk Tomasz Rębisz. Zdobył on na Igrzyskach w Londynie brązowy medal w pchnięciu kulą. W poprzednich Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbyły się w Atlancie w 1996 roku, Tomasz Rębisz wywalczył trzy medale: srebrne w dysku i kuli oraz brązowy w oszczepie. W kolejnych Paraolimpiadach nie rozgrywano zawodów dla sportowców z jego schorzeniem (zesztywnienie ręki). Dopiero w Londynie ta kategoria wróciła do programu.

Jako „społecznie odpowiedzialny” wyróżniony został przedsiębiorca Wacław Chodkowski, który od 1976 prowadzi słynną piekarnię Drzewiańska – za wielkie serce oraz bezinteresowną pomoc potrzebującym. – Tylko on wie ilu osobom pomógł, ile wydarzeń w mieście odbyło się przy udziale jego „Piekarni”. I za to wszystko należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania za społeczną wrażliwość oraz wychowanie prawie 100 piekarzy, którym przekazał swoje bogate doświadczenie – odczytano w laudacji.

„Orła” za sukcesy w edukacji prezydent przyznał dyrekcji i nauczycielom z Gimnazjum nr 6 w Koszalinie. Nagrodę odbierał dyrektor szkoły Leopold Ostrowski. – Dla naszej szkoły to wielkie wyróżnienie - mówił na gorąco dyrektor. -  2012 r. był dla nas najlepszym rokiem w historii gimnazjum. Szkoła zdobyła Mistrzostwo Polski w koszykówce dziewcząt i ósme miejsca zdobyli chłopcy. To też sukcesy w dziedzinie artystycznej, teatralnej. To także sukces w działalności biznesowej - nasze dzieciaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Z klasy do kasy" i zdobyły I miejsce. Że nie wspomnę o sukcesach dydaktycznych - Jesteśmy najlepsi w Koszalinie wśród gimnazjów i w dawnym województwie koszalińskim oraz jesteśmy w czołówce województwa.

Nagrodzonym gratulowali prezydent Piotr Jedliński oraz bp Edward Dajczak. Złożyli także noworoczne życzenia dla koszalinian.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy