Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kawałek z siebie

W koszalińskiej bibliotece publicznej obchodzono Dni Honorowego Krwiodawstwa. Przy okazji świętowano też 55-lecie Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Dzisiejsza uroczystość jest świętem tych, którzy bez wahania dzielą się z innymi tym, co mają najcenniejsze – darem życia - mówił do zebranych Bernard Krupski, prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie.

- Zacząłem oddawać krew jeszcze w liceum. Wtedy miałem dość niechlubną motywację, bo uznaliśmy z kolegami, że to świetny sposób na opuszczanie lekcji. Z czasem jednak człowiek dojrzewa i teraz patrzę na to zupełnie inaczej - mówi dk. Przemysław Hausz z Klubu Honorowych Krwiodawców przy Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. - Oddawanie krwi stało się dla mnie sposobem na fizyczną i widzialną pomoc drugiemu człowiekowi. My jako duchowni walczymy o życie duchowe, ale to jest cenne, że możemy też pomagać fizycznie. Mamy realną szansę uratować komuś życie. To nie są puste słowa, to jest rzeczywistość - wyjaśnia. Do tej pory oddał 11 litrów krwi. 

Kl. Przemysław Głowacki jest również honorowym krwiodawcą. - Moja przygoda z honorowym krwiodawstwem zaczęła się jak przyszedłem do seminarium. Często wpadały mi w ręce artykuły o tym, że ciągle brakuje krwi. Postanowiłem, że trzeba coś z tym zrobić. To tak naprawdę oddawanie kawałka z siebie innym ludziom - mówi.

W trakcie spotkania wielu krwiodawców i instytucji nagrodzono odznakami i medalami. Medal 55-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK dostał również Klub Honorowych Krwiodawców przy WSD.

- Ludzie chętnie oddają krew, tylko trzeba do nich docierać. Dlatego organizujemy zajęcia w szkołach i zachęcamy do oddawania krwi. Największy problem jest w czasie wakacji. Honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a w tym okresie jest wiele wypadków, dlatego wtedy krew jest bardzo potrzebna - wyjaśnia Bernard Krupski, który sam oddał już 50 litrów krwi.

Koszaliński oddział PCK obejmuje pięć powiatów: Koszalin, Szczecinek, Świdwin, Białogard i Sławno. Krew pobrana w koszalińskim punkcie krwiodawstwa jest codziennie zabierana do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Stamtąd rozdzielana jest i dostarczana do szpitali w całym województwie zachodniopomorskim.

Honorowym krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18 – 65 lat, która jest zdrowa i nie miała chorób zakaźnych. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew co dwa miesiące, a kobiety co trzy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy