powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Stołówka u franciszkanów  
Koncert i uroczyste przecięcie wstęgi poprzedziły pierwszy obiad wydany we franciszkańskiej jadłoodajni Karolina Pawłowska /GN

Stołówka u franciszkanów przejdź do galerii

Koszalińscy oo. franciszkanie uruchomili jadłodajnię dla najuboższych spośród swoich parafian. Dzisiaj poświęcił pomieszczenie o. Jan Maciejowski, minister prowincjalny franciszkańskiej prowincji św. Maksymiliana Kolbego w Polsce.

Karolina Pawłowska

|

GOSC.PL

dodane 30.01.2014 16:51
0

Pomysłodawcami stworzenia pierwszej takiej franciszkańskiej stołówki na Pomorzu są parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie i Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

To właśnie podopieczni schroniska, którzy sami doświadczyli biedy w życiu, wyremontowali pomieszczenie pod franciszkańskim kościołem.

– To jedna z form naszej pracy: otwierać tych, którzy sami oczekują i korzystają z pomocy na niesienie pomocy innym potrzebującym – mówi Adam Sadłyk, prezes Towarzystwa.

Jak przyznaje o. Piotr Pawlik, proboszcz franciszkańskiej parafii i gwardian klasztoru, pomysł na stworzenie jadłodajni podsunęło samo życie i kolędowe odwiedziny u parafian.

– Skala biedy jest naprawdę przerażająca. Ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego jest bardzo dużo. Byłem w domach, w których jest przerażająco zimno, bo ludzie nie mają na ogrzewanie, siedzą przy świeczce, bo nie stać ich na opłacenie prądu. I to nie dlatego, że przepijają pieniądze. Odwiedziłem kobietę, u której w mieszkaniu zobaczyłem taką biedę, jakiej jeszcze nigdy w życiu nie widziałem – relacjonuje zakonnik.

Na razie ze stołówki skorzysta 60 najuboższych parafian. Docelowo ma być ich nawet setka.

Prowincjał o. Jan Maciejowski, który poświęcił jadłodajnię, życzył schronisku, ojcom franciszkanom i wolontariuszom, by starczyło im serca na każdy dzień pracy.

– Życzę, by to miejsce było jak dom, w którym można usiąść bezpiecznie przy talerzu ciepłej zupy – mówił. Poprosił również media o puszczenie w świat informacji, że każdy może wspomóc franciszkańskie dzieło.

– Każdy może tutaj przynieść coś potrzebującemu Chrystusowi: niewiele, może paczkę makaronu. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” – mówi nam Chrystus. Pamiętajmy, że na końcu nie będziemy sądzeni z tego, jakimi grzesznikami jesteśmy, ale będziemy sądzeni z miłości. Niech ta stołówka będzie dla Koszalina szkołą miłości – dodał o. Jan Maciejowski.

 

1 / 1
Otwarcie jadłodajni

WIARA.PL DODANE 30.01.2014

Otwarcie jadłodajni

​Był koncert, życzenia i uroczyste przecinanie wstęgi. Ojcowie franciszkanie z Koszalina oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta uruchomili jadłodajnię dla najuboższych parafian. Zdjęcia: Karolina Pawłowska /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FRANCISZKANIE
  • JADŁODAJNIA
  • KOSZALIN

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie