Nowy numer 13/2024 Archiwum

Św. Bernardetta nie była celebrytką

W Koszalinie spotkała się kolejna grupa zelatorów Żywego Różańca. Przyjechało ponad 100 osób.

Z uczestnikami dnia skupienia, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym, spotkał się bp Krzysztof Zadarko.

Przewodniczył on Mszy św. w kaplicy seminaryjnej. W homilii mówił m.in. o konieczności nawrócenia, która dotyczy także ludzi będących na co dzień blisko Boga. Jak podkreślił biskup, tacy ludzie muszą szczególnie uważać, aby nie popaść w hipokryzję.

- Obłudnicy to ludzie, którzy mają usta pełne pięknych słów, ale ich wewnętrzny świat prawdziwych motywacji oraz ich postępowanie, mają się nijak do tego, jak prezentują się na zewnątrz. Hipokryzja to myślenie o innych, że są źli, a odwracanie głowy od własnych grzechów. Jezus przestrzega przed obłudą Apostołów, przestrzega także i nas. Chodzi o to, abyśmy mieli czujne sumienia i reagowali stanowczo na wszelkie przejawy hipokryzji. Ona bowiem potrafi zaistnieć w sercu człowieka nawet najbardziej pobożnego. W takich przypadkach jesteśmy świadkami dramatu, ponieważ z tego, co powinno być czyste i piękne, raptem wyrasta coś, co jest obłudne, co staje się zwykłą dewocją. Coraz większa odległość między pobożną praktyką, a moim stylem życia może być tak porażająca, że trudno to przyjąć. Dlatego także i my potrzebujemy ciągłego nawracania się - mówił w homilii bp Zadarko.

Św. Bernardetta nie była celebrytką   Koszalin, 25 października: konferencja ks. Jarosława Kwietnia ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Konferencję na temat objawień Matki Bożej w Lourdes wygłosił ks. dr Jarosław Kwiecień, jeden z wychowawców kleryków.

Zwrócił on uwagę m.in. na postać widzącej, w momencie objawień 14-letniej dziewczyny, dziś świętej Bernardetty Soubirous. Ks. Kwiecień podkreślił jej pokorę, która była jednym ze znaków autentyczności jej wybrania.

Bernardetta nigdy nie zabiegała o sławę, choć mimowolnie stała się znana. Była młodą, niewykształconą, ubogą dziewczyną, która wstępując do zgromadzenia zakonnego zamieszkała w Nevers, które jest oddalone od Lourdes o kilkaset kilometrów. Nie chciała bowiem koncentrować na sobie tworzącego się ruchu pielgrzymkowego.

- Nawet dzisiaj, tylko nieliczni, którzy przyjeżdżają do Lourdes, trafiają też do Nevers, gdzie pochowana jest św. Bernardetta. Jej historia odkrywa nam sposób działania Pana Boga. On wybiera to co niepozorne, co wydaje się, że jest słabe. Podobnie może być z naszym działaniem w Żywym Różańcu. Nasza niepozorna modlitwa, często okupiona cierpieniem, może przynieść wielkie owoce - mówił do zelatorów ks. Kwiecień.

W dniu skupienia, który odbył się 25 października w koszalińskim seminarium uczestniczyli zelatorzy Żywego Różańca z parafii należących do północnych dekanatów diecezji. Na koniec spotkania ks. dr Andrzej Wachowicz, moderator diecezjalny Żywego Różańca, podał terminy rekolekcji różańcowych, które są propozycją nie tylko dla członków wspólnoty, ale dla wszystkich, którzy chcą zgłębić ten rodzaj modlitwy.

Rekolekcje odbędą się w dwóch terminach: 23-25 stycznia 2015 i 9-11 października 2015. Pielgrzymka Różańcowa do Skrzatusza zaplanowana jest na 9 maja 2015.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy