powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
My was pokrzepimy  
Procesja wiodła ulicami śródmieścia, m.in.ulicą Podgrodzie Katarzyna Matejek /Foto Gość

My was pokrzepimy przejdź do galerii

Procesja na ulicach Koszalina.

Katarzyna Matejek

|

GOSC.PL

dodane 04.06.2015 14:17
0

To nie parada, przemarsz ani defilada. To procesja. - Raz w roku wychodzimy z kościoła. Wychodzi z nami Jezus Chrystus, który zechciał zostawić się pod postacią Chleba - powiedział na rozpoczęcie Eucharystii w koszalińskiej katedrze, poprzedzającej procesję ulicami miasta, bp Krzysztof Zadarko, który przewodniczył lokalnym uroczystościom. - Chcemy iść razem z Nim i za Nim, słuchając Jego słowa, rozważając tajemnicę Jego obecności wśród nas pod postacią Chleba. Chcemy również prosić o Jego błogosławieństwo dla całego naszego miasta, diecezji i ojczyzny. Tak jest dzisiaj w całym kraju. Tak jest w całym katolickim świecie.

Cztery ołtarze koszalińskiej procesji to nie tylko wyznaczone kilometrami stacje. To także cztery zawołania do współczesnych o nową Polskę, Europę, świat. Wołał bp Zadarko. Przy pierwszym ołtarzu, ustawionym na rynku miejskim, upomniał się o trud poszukiwania prawdziwego pokoju.

- Dokąd idą współcześni utrudzeni i obciążeni? Zmęczeni i wyczerpani? Wypaleni psychicznie i duchowo? Dokąd idą ci, którym wyczerpała się nadzieja, bo mają dosyć kolejnych obietnic, niezrealizowanych zapowiedzi? - pytał biskup, nawiązując do zapewnień nagłośnionych w kampaniach wyborczych, ale i tych składanych przez ludzi przez Bożym ołtarzem, szczególnie podczas sakramentu małżeństwa. - Gdzie znajdują odpoczynek i regenerują swoje ludzkie siły ci, którzy mają już wszystkiego dosyć?

Biskup wskazywał, że często to zmęczenie połączone jest z nudą, beznadzieją, bezczynnością. Jako rozwiązanie wskazywał na cnoty serca Bożego - cichość i pokorę. - To cnoty niezbyt popularne. Kojarzone ze słabością, a nie z tymi kryteriami, które dziś decydują o powodzeniu i sensie wszelkich wysiłków - mówił, przedstawiając odrzucenie ludzi "małych", pozornie bez znaczenia, bez sukcesu, jako tych, którzy są odsuwani nie tylko przez współczesny świat, ale nawet swoich bliskich. - Cisi i pokorni otrzymają ukojenie i pokój, czyli ten dar Boży, którego świat zupełnie dać nie potrafi. Bo nie wystarczy zrezygnować z kłótni, z podstępu, a nawet ze strzelania do siebie. Taki pokój jest nietrwały, kruchy i wyczerpuje się bardzo szybko - mówił bp Krzysztof.

Tych cichych i pokornych Koszalina biskup Zadarko umacniał w dzisiejszym słusznym wyborze - że pokornie i cicho kroczą ulicami swojego miasta i świadczą, klękając przed Najświętszym Sakramentem, uwielbiając Go, gdzie jest prawdziwe źródło ukojenia i pokoju dla tych, którzy pozostali w domach.

Przy drugim ołtarzu, ustawionym w przedsionku cerkwi prawosławnej, bp Zadarko przywołał historię tego miejsca. - Ten kościół zbudowały przed wiekami siostry cysterki i tutaj, w samotności, ciszy, adorowały nieustannie Najświętszy Sakrament. Potem była to kaplica zamkowa lokalnego księcia. A teraz są bracia i siostry Kościoła prawosławnego - wyjaśnił biskup. - Ponad tysiąc lat jesteśmy już utrudzeni i obciążeni rozdziałem i podziałem, a czasami i niezgodą między Kościołem Wschodu i Zachodu. Chcemy prosić w tym miejscu Jezusa Chrystusa Eucharystycznego o jedność między chrześcijanami na całym świecie. Tak potrzebną dziś - w świecie podzielonym i wrogo nastawionym do chrześcijaństwa. Jakże ważna jest łaska jedności chrześcijan!

Przy kolejny ołtarzu, ustawionym w przedsionku cerkwi Kościoła greckokatolickiego, bp Zadarko dotknął zranienia Kościoła wynikającego z grzechu jego podziału. - Trudno, będąc w tym miejscu, nie dotknąć historii naszych narodów - polskiego i ukraińskiego, który zwłaszcza w ostatnim czasie woła do Boga o oczyszczenie, wydobycie z mroków grzechu.

- Nasze relacje są obciążone niejednym grzechem, który woła o wyjaśnienie i przebaczenie. A jednocześnie są naznaczone wielkimi aspiracjami, aby budować społeczeństwa, narody i państwa, które sięgają najwyższych standardów. Tym najwyższym standardem jest pokój i miłość między ludźmi i narodami - mówił biskup, nawiązując do deficytu pokoju na wschodniej Ukrainie. - Ten ludzki zawodzi, a nawet nie wiadomo, czy ludzie go chcą. Jesteśmy więc wezwani, by błagać Boga o pokój Boży, który jest potężniejszy niż wszelkie arsenały broni i genialne pomysły polityków nieliczących się z człowiekiem.

Biskup wzywał do modlitwy o pokój na Ukrainie oraz o to, by relacje między naszymi narodami były kształtowane na sposób eucharystyczny.

Ostatnią stacją był krużganek kościoła franciszkanów. Tu biskup wskazał na dar zakonu gospodarzy, który dał Kościołowi św. Franciszka, wielkiego czciciela Eucharystii. - Znajdował w Jezusie Eucharystycznym siłę i moc, aby pójść na cały świat i zapalać go miłością i pokojem - mówił bp Krzysztof i za papieżami Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem wskazywał na św. Franciszka jako tego, w którym widoczna jest odpowiedź Boga na nasze pytanie: "Dokąd mamy pójść, kiedy jesteśmy utrudzeni i obciążeni?".

- Jednym z najboleśniejszych dramatów współczesnej Europy jest to, co się dzieje w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu - mówił bp Zadarko, wskazując na Lampedusę, będącą symbolicznymi drzwiami Europy, które chcą przekroczyć mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu, a wśród nich także muzułmanie. Wskazał, że dla chrześcijan będzie to sprawdzian, czy Europa pozostanie - wobec tej kwestii - chrześcijańska, czyli otwarta na drugiego człowieka. - To znaczy wołająca za Jezusem Chrystusem: "Przyjdźcie do nas wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, my was pokrzepimy!".

1 / 1
Procesja Bożego Ciała w Koszalinie

WIARA.PL DODANE 04.06.2015

Procesja Bożego Ciała w Koszalinie

​Procesja ruszyła spod katedry i, zatrzymując się przy cerkwi prawosławnej oraz greckokatolickiej, dotarła do kościoła franciszkanów. Zdjęcia: Katarzyna Matejek /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BOŻE CIAŁO
  • EUCHARYSTIA
  • PROCESJA BOŻEGO CIAŁA

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Piewca okaleczonego świata. 80 lat temu urodził się Adam Zagajewski
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Piewca okaleczonego świata. 80 lat temu urodził się Adam Zagajewski
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
  • Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie