Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nawrócenie - męska rzecz

O seksie, pieniądzach i używkach bez owijania w bawełnę. Dla ekstremalnych: 160 km Drogi Krzyżowej. Panowie zapraszają panów do odważnego przejścia przez Wielki Post.

Po raz pierwszy panowie, którzy co miesiąc spotykają się na Świętej Górze Polanowskiej organizują wielkopostne rekolekcje dla mężczyzn. Podczas trzech dni chcą podjąć tematy dotyczące ich codziennego męskiego życia. Mowa będzie o pieniądzach, seksie, zniewoleniach i grzechu.

-  Tematy zrodziły się m.in. z naszych rozmów podczas męskich spotkań w pustelni. To to, co nas trawi, co w nas siedzi, co stanowi przedmiot naszych męskich rozmów. Zanim zaczniemy gadać o wzniosłych celach, najpierw trzeba uporządkować te podstawowe - wyjaśnia Marcin Piotrowski ze wspólnoty Mężczyźni Pustelni.

Na rekolekcje panowie zaprosili gości, którzy podzielą się swoim świadectwem i doświadczeniem.

Nauki dla panów rozpocznie Roman Wojciechowski. Mąż, ojciec czwórki dzieci, diakon stały, członek wspólnoty Emmanuel, będzie mówił o miłości, intymności i seksie. Na tę tematykę zarezerwowano piątkowy wieczór 3 marca.

Sobotnie popołudnie wypełnią członkowie Wspólnoty Cenacolo, którzy podzielą się świadectwem, jak Jezus leczy uzależnienia i zniewolenia. Wieczorem o tym, jak korzystać z pieniędzy, by nie stały się bożkiem, mówić będzie Grzegorz Nowakowski, członek Opus Dei.

- Nie chcemy ograniczać się czasowo, dlatego wiemy, o której zaczynamy, nie wiemy, o której skończymy. Może to trwać godzinę albo trzy. Chcemy, żeby po każdej nauce uczestnicy rekolekcji mieli chwilę przerwy na kawę, przedyskutowanie, zastanowienie, przetrawienie tego, co usłyszeli. A potem siądziemy razem, tworząc panel dyskusyjny, dając sobie możliwość rozmowy czy zadawania pytań - wyjaśnia Marcin Piotrowski.

W niedzielę od rana o grzechu mówić będzie ks. Jerzy Bąk, duszpasterz męskiego środowiska w diecezji. Po nauce przewidziana jest liturgia pokutna i kończąca rekolekcje Eucharystia.

- Zaprosiliśmy różnych gości również po to, żeby pokazywać różnorodność wspólnot działających w Kościele. Po co? Żeby zachęcić facetów do szukania swojego miejsca, swojej drogi formacji. Jako męskie środowisko spotykające się na Górze Polanowskiej nie tworzymy jakichś zwartych struktur, nie mamy programu pracy. Ja mam formację na Drodze Neokatechumenalnej, tam karmię się słowem Bożym. Ktoś inny jest w Domowym Kościele, kolejny w jeszcze innej wspólnocie, ale są wśród nas i tacy panowie, którzy jeszcze nie znaleźli, a może nie wiedzieli, że warto szukać wspólnoty, w której będą się formować - dodaje Marcin Piotrowski.

Rekolekcje na początku Wielkiego Postu to niejedyna propozycja dla panów nie bojących się wyzwań. Na jego koniec, podobnie jak w poprzednich latach, panowie wyruszą na całonocną Drogę Krzyżową.

W tym roku 7 kwietnia na Górę Polanowską prowadzić będą cztery trasy: z Góry Chełmskiej, z Miastka i z Bobolic. Ostatnia propozycja jest bardziej ekstremalna. Droga Krzyżowa połączy trzy Święte Góry Pomorza: Rowokół, Chełmską i Polanowską. Poprowadzi ją ks. Jerzy Bąk. Na przejście 160 kilometrów będą potrzebne cztery dni.

-  Ksiądz Jerzy mówi, że mamy rewelacyjnego sponsora, który zapewnia nam wszystko: noclegi pięciogwiazdkowe, wyżywienie na najwyższym poziomie i wszelkie wygody. To znaczy, że zostawiamy za sobą wszelkie ludzkie zabezpieczenia. Nie będzie za nami jechać samochód techniczny, nie będzie telefonu ratunkowego o pomoc. To zaproszenie do tego, żeby poczuć smak zaufania Bogu - dodaje Marcin Piotrowski i zaprasza również na najbliższe spotkanie we franciszkańskiej pustelni. 23 lutego o wyjątkowym smaku wody i konieczności celebrowania picia kawy z żoną mówić będzie ks. Jarosław Krylik.

Więcej informacji o rekolekcjach, Męskich Drogach Krzyżowych i spotkaniach na Górze Polanowskiej TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy