Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kościół wobec homoseksualizmu

To temat, który wybrzmiał na drugim spotkaniu z cyklu "Niewygodne pytania, jasne odpowiedzi", poruszającym problemy współczesnego Kościoła i świata.

W ramach cyklu "Niewygodne pytania, jasne odpowiedzi" Wspólnota Emmanuel zaproponowała podjęcie wzbudzającego emocje tematu homoseksualizmu. Konferencję, która odbyła się 3 grudnia w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie wygłosił ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor koszalińskiego WSD.

Prelegent, odwołując się do badań naukowych i refleksji Kościoła, zaproponował klucz moralnej oceny zachowań homoseksualnych. Po pierwsze dotyczy ona osób, które podejmują świadomie i dobrowolnie akty homoseksualne, co należy rozpatrywać jak każdy grzech ciężki. W innych wypadkach, jak naucza Kościół, wina aktów homoseksualnych powinna być osądzana z roztropnością, ze względu na uwarunkowania psychologiczne i osobowościowe.

–  Inny klucz zastosujemy do mierzenia tego, co jest subkulturą LGBT, sponsorowaną i popularyzowaną – mówił. – Takie środowiska sądzimy kluczem rygorystycznym, mówiąc „nie” promocji, zachęcaniu do adopcji dzieci przez pary homoseksualne czy „strukturom nierządu”, choćby w postaci przemysłu pornograficznego czy lansowania rozwiązłości.

Trzeci klucz, najbardziej rygorystyczny, otwiera według ks. Wójtowicza ocenę homoseksualizmu wśród duchownych, którego nie da się oddzielić od problemu pedofilii. – Motywem napędowym plagi pedofilskiej wśród duchownych byli najczęściej albo duchowni niezidentyfikowani seksualnie, niedojrzali do święceń, albo nierzadko duchowni homoseksualni – powiedział rektor. Następnie wykazał, że w stosunku do osób homoseksualnych chrześcijanie mają do odrobienia kilka lekcji: z wyobraźni miłosierdzia oraz szacunku i delikatności.

– Poucza nas katechizm: Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji – podkreślał dodając, że osoby homoseksualne są wezwane do poszukiwania i pełnienia woli Bożej.

Spotkanie miało wymiar duchowy. Podjęty temat, jak i inne problemy współczesnego Kościoła, uczestnicy powierzali Bogu w modlitwie uwielbienia i adoracji.

Ważnym elementem tych spotkań jest reakcja uczestników, którzy - zachęceni przez organizatorów - podpowiadają im lub swoim duszpasterzom kolejne tematy, jakie ich zdaniem należy w ramach cyklu "Niewygodne pytania, jasne odpowiedzi" poruszać. Wśród nich są: antykoncepcja, in vitro, ideologia gender, finanse w Kościele, weryfikacja kandydatów do sakramentów, religijność przeżywana poza Kościołem, skandal cierpienia, piekło.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy