powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza  
Pielgrzymka odbywa się w ramach obchodzenia pierwszych sobót miesiąca. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza przejdź do galerii

Pieszo, po ciemku i w deszczu, a jednak coś ich ciągnie, żeby iść. Nie ma w diecezji drugiej takiej parafii, która w taki sposób świętowałaby pierwsze soboty miesiąca.

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

|

GOSC.PL

dodane 01.02.2020 16:24
0

W piątek o godz. 21 gromadzą się pod krzyżem przy kościele parafialnym w Człopie. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego wyruszają w drogę.

Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza   Piątek, godz. 21.15. Wyjście sprzed kościoła parafialnego w Człopie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Pogoda nie ma znaczenia. Przyzwyczaili się już do tego, że nie jest najlepsza. Nie zrażają się tym.

- Tak się składa, że za każdym razem towarzyszył nam deszcz - mówi ks. Marcin Sypka, wikariusz w parafii w Człopie, inicjator nocnej pieszej pielgrzymki do Skrzatusza.

Padało również i tym razem. - Odbieram to jako znak Bożego błogosławieństwa dla tego dzieła - przyznaje ks. Sypka.

Pielgrzymka, która odbyła się w nocy z 31 stycznia na 1 lutego, wyruszyła z Człopy do Skrzatusza już po raz szósty. Dystans około 40 kilometrów pątnicy pokonują mniej więcej w 11 godzin. Między 8 a 9 meldują się w Skrzatuszu, uczestniczą we Mszy św., a następnie spędzają czas na agapie przy kawie i cieście.

W skrócie wygląda to tak:

Pielgrzymka Człopa-Skrzatusz.
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Doświadczenie trudu drogi, który przypomina o pielgrzymim wymiarze całego ludzkiego życia, nie jest jedynym celem tej konkretnej pielgrzymki. - Jest nim wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi w ramach odprawiania pierwszych sobót miesiąca - wyjaśnia duszpasterz. Parafia w Człopie jest jedyną w diecezji, która nabożeństwo pierwszych sobót organizuje w taki niecodzienny, bo - dosłownie - nocny sposób.

Dlaczego w nocy? - W ciągu dnia ludzie mają mnóstwo obowiązków w pracy, w rodzinie. Nie każdy może poświęcić cały dzień na to, żeby wybrać się na pielgrzymkę. To jest jakaś alternatywa - przyznaje ks. Sypka.

Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza   Sobota, godz. 8.25. Grupa dochodzi do Skrzatusza. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Z inicjatywy cieszy się ks. Mariusz Kałas, proboszcz: - Ta pielgrzymka jest prowokująca. W tym sensie, że niektórych pozytywnie drażni to, że ci ludzie, w różnym wieku, idą przez całą noc do Skrzatusza. Ta inicjatywa powoduje Boży ferment. W Człopie się o niej mówi.

Proboszcz z uznaniem patrzy na parafian, którzy co miesiąc decydują się, żeby wyruszyć w drogę. Tym razem było ich kilkunastu. Przeważnie - około 30. - Nie boją się wilków. Kupili profesjonalną tubę, idą i śpiewają, strasząc w lesie wszystkie stworzenia. Może to te wilki bardziej boją się ich - śmieje się ks. Kałas.

Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza   Sobota, godz. 8.45. Msza św. u stóp łaskami słynącej piety. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Pani Janina idzie pierwszy raz. - Jestem przerażona. Tak daleko jeszcze nie chodziłam - przyznaje na chwilę przed wyjściem. Nad ranem w Skrzatuszu na jej twarzy widać zmęczenie i może lekki zawód. - Nie dałam rady i trochę musiałam podjechać. Ale warto było. Myślę, żeby wybrać się za miesiąc - przyznaje.

Również pani Krystyna, która szła po raz trzeci, za pierwszym razem musiała skapitulować. Nie poddała się. - Kiedy pielgrzymka się kończy, ja już nie mogę doczekać się następnej - mówi.

Dla pani Anny nocna pielgrzymka już zawsze będzie kojarzyć się z wielką radością. - Kiedy poszłam pierwszy raz, po powrocie dowiedziałam się, że moja córka jest w ciąży. A lekarze twierdzili, że nie będzie miała dzieci. Rozpłakałam się. Szłam wtedy m.in. w tej intencji. Jestem bardzo szczęśliwa.

Kolejna pielgrzymka z Człopy do Skrzatusza odbędzie się w nocy z 6 na 7 marca.

Nie boją się wilków. Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza   Sobota, godz. 10. Agapa w herbaciarni "La Speranza". ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
1 / 1
Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza

Foto Gość DODANE 01.02.2020

Pielgrzymka piesza z Człopy do Skrzatusza

Odbyła się w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.​  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CZŁOPA
  • PIELGRZYMKA PIESZA
  • PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
  • SKRZATUSZ

Polecane w subskrypcji

  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • Historia Kościoła #8
    Historia Kościoła #8 Kościół i Synagoga, czyli wielki rozwód i pierwsza schizma
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
    Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
  • Król Dawid
    Król Dawid ks. Jerzy Szymik
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie