Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Musimy chronić naszych podopiecznych. Caritas zawiesza działalność większości placówek

Do niezbędnego minimum zostaje ograniczony kontakt pracowników Caritas, wolontariuszy, podopiecznych i interesantów. To trudne doświadczenie, szczególnie dla jej podopiecznych.

Dla setek podopiecznych Caritas diecezji oznacza to konieczność pozostania w domu.

Jak zauważa Małgorzata Oszmiańska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach, decyzja zawieszenia działalności tej placówki Caritas, choć konieczna, jest wyzwaniem dla jej podopiecznych, dla których codzienna opieka w WTZ-ach jest sprzymierzeńcem w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej.

– Dla naszych podopiecznych tego typu sytuacja wiąże się z lękiem. Przebywanie w naszych pracowniach, stały rytm życia, daje im poczucie bezpieczeństwa. Wówczas są ze swoimi przyjaciółmi, nie czują się samotni, wyizolowani. Pozostanie w domu rodzi w nich obawę przed tym, co będzie – mówi M. Oszmiańska.

Osoby niepełnosprawne psychicznie mają nadto trudność w zrozumieniu zaistniałych ograniczeń wynikających z pandemii. Ośrodek jest w kontakcie z ich opiekunami i służy zdalnym wsparciem.

 – Rozmawiam z rodzicami, oni uważają, że decyzja o zawieszeniu działalności WTZ-ów jest bardzo dobra, ponieważ mają świadomość, że to właśnie ich dzieci są w grupie ryzyka. Wiedzą, że nie można panikować i wprowadzać atmosfery stresu w domu, ale podejmowanie środków zapobiegawczych jest dla nich kluczowe.

Jak zauważa jedna z matek podopiecznej sycewickich warsztatów, jej córka jest właśnie w grupie ryzyka: choć nie jest osobą starszą, ma zaledwie trzydzieści kilka lat, to jednak ma choroby współistniejące. – Ta mama ma realne obawy, że gdyby jej córka zachorowała, to trzeba byłoby się liczyć z poważnymi powikłaniami – dodaje kierownik WTZ-ów.


Od 16 do 25 marca zawieszona zostaje działalność następujących placówek:

 – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sycewicach i Leżenicy
 – Niepubliczne Przedszkole w Pile i Leżenicy oraz oddział przedszkolny w Pile-Motylewie
 – Środowiskowy Dom Samopomocy w Pile i filia w Pile-Motylewie
 – Centrum Integracji Społecznej w Pile
 – Bursa szkolna dla chłopców im. św. Stanisława Kostki w Szczecinku
 – Świetlica Środowiskowa „Niepokalanki” w Szczecinku
 – Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego w Koszalinie

Caritas podtrzymuje działalność niektórych ośrodków. Ogranicza w nich jednak kontakt bezpośredni z osobami z zewnątrz. Są to:

 – Dom Opiekuńczo-Hospicyjny w Darłowie
 – Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi w Koszalinie

Zdalnie będzie prowadzona pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem (w punktach funkcjonujących w Koszalinie, Drawsku Pomorskim, Szczecinku, Kołobrzegu, Ostrowcu k. Wałcza, Sianowie, Sławnie, Połczynie Zdroju, Białogardzie) oraz w Ośrodku Pomocy Postpenitencjarnej w Koszalinie.

Także siedziba Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przy ul. bp. Czesława Domina 8 w Koszalinie zostaje zamknięta dla osób z zewnątrz. Wszelkie sprawy należy załatwiać drogą mailową bądź telefoniczną, dokumenty zaś zostawiać w skrzynce pocztowej w zamkniętych kopertach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy