Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pogrzeby dzieci utraconych w październiku

Pochówki dzieci zmarłych przed uroczeniem odbędą się tradycyjnie w Koszalinie, Słupsku, Pile, Wałczu i Szczecinku.

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. W kilku miastach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędą się zbiorowe pogrzeby. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione w szpitalach.

W Szczecinku piętnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 15 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 278 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. W parafii mariackiej w Szczecinku o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka. Po Eucharystii konferencja "Co dalej z moim utraconym dzieckiem?”, którą wygłosi ks. dr Jacek Lewiński, proboszcz tej parafii. 

W Pile piętnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 208 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Darłowie obchody Dnia Dziecka Utraconego 16 października. Msza św. o godz. 10.30 w kościele mariackim i po niej na rynku staromiejskim (obok ratusza) rodzice po stracie dzieci wypuszczą balony w niebo na znak pamięci i tęsknoty za swoimi dziećmi.

W Wałczu dziewiąty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 17 października. Msza św. w intencji rodziców przeżywających ból po stracie dziecka o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 295 dzieci.

W Koszalinie dwudziesty czwarty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 22 października. Pochowanych zostanie 54 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3728 dzieci.

Również 22 października w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. św. Maksymiliana (dolny kościół), a po Eucharystii ok. godz. 13.00 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się piętnaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 855 dzieci.

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka (niezależnie od okoliczności - wypadku, choroby, poronienia, martwego urodzenia, samobójstwa, zabójstwa) odbędą się od 25 do 27 listopada w Domu Pielgrzyma sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. W programie konferencje, indywidualne spotkania z psychologami, duszpasterzami, rodzicami po stracie dziecka. Zapisy pod numerami telefonów: 696 918 401 i 501 211 002 lub mailowo rekolekcje.stratadziecka@gmail.com

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy