powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Katolicki Koszalin na Nocy Muzeów  
Rafał Semołonik z IPN opowiada o pierwszych latach rodzącego się powojennego Koszalina i wkładzie Kościoła w życie miasta i regionu. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Katolicki Koszalin na Nocy Muzeów przejdź do galerii

IPN i franciszkanie opowiedzieli o pionierach polskiego Koszalina i wkładzie katolików w budowanie powojennej rzeczywistości.

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

|

GOSC.PL

dodane 18.05.2025 12:33

W związku z przypadającą 80. rocznicą przybycia do Koszalina ojców franciszkanów, pierwszych duszpasterzy katolickich w powojennej historii miasta, Instytut Pamięci Narodowej z delegaturą w Koszalinie wraz z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowali wystawę poświęconą posłudze duszpasterskiej w powojennej rzeczywistości Koszalina i Pomorza Środkowego. Inicjatywa podjęta w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Koszalinie odbyła się 17 maja w kilku lokalizacjach miasta, proponując szereg imprez kulturalnych, zaś wzmiankowana wystawa miała miejsce w siedzibie IPN "Przystanek Historia Koszalin".

- Chcemy przedstawić tych, którzy jako pionierzy trafili do miasta 26 maja 1945 r. - mówi Rafał Semołonik z IPN. - Tego dnia z Gniezna i okolic przybyła tu grupa 450 Polaków. Wśród nich franciszkanin o. Nikodem Szałankiewicz.

Ów pierwszy katolicki proboszcz w Koszalinie widział w tamtych zdarzeniach Boże działanie. "Dziwnym zrządzeniem Opatrzności Bożej po 700 latach przybyliśmy z powrotem na dawne ziemie słowiańskie" - to pierwsze zdanie kroniki parafialnej przez niego zapisane. "Po upadku Niemiec, 10 maja 1945 roku, ogłoszono, że granice Polski będą przesunięte na zachód, ponieważ siedem kresowych województw z Wilnem i Lwowem przypadło Rosji. Wobec takiej sytuacji politycznej Polacy siłą rzeczy jechali na Zachód, szukając lepszego bytu. Ponieważ nam, Franciszkanom, zabrano 11 klasztorów, udaliśmy się na Zachód, ażeby duszpasterzować wśród tamtejszych Polaków".

Na wystawie można było obejrzeć w trzech blokach czasowych multimedialną prezentację na temat franciszkanów i ich posługi wśród pionierów miasta i regionu. Udostępniono kroniki parafialne oraz kronikę powiatu koszalińskiego z lat 60. XX wieku. Zwiedzający mogli zajrzeć do archiwaliów związanych ze zmianami niemieckich nazw miejscowości na nazwy polskie, obejrzeć pamiątki pozostałe po pionierach i pierwszy przewodnik turystyczny po mieście. W czasie, gdy rodzice oglądali wystawę, dzieci mogły wykonać przypinkę okolicznościową, obejrzeć animowane filmy o historii Polski, zagrać w planszówki.

Franciszkanin o. Dariusz Wiśniewski uważa, że jubileusz obecności franciszkanów w tym regionie pokazuje, jak duży wkład wnieśli oni po wojnie w budowanie struktur kościelnych na Pomorzu oraz w integrację ludności polskiej. - Warto też zwrócić uwagę na to, że franciszkanie byli obecni na Pomorzu Zachodnim jeszcze przed reformacją, od 1240 r., kiedy powstał pierwszy klasztor w Szczecinie. Od tamtej pory prowadzili działalność duszpasterską przez 300 lat. A więc przybycie franciszkanów w 1945 r. można traktować jako powrót - zaznacza.

Jak dodaje, po wojnie zakon franciszkanów konwentualnych dysponował zasobami ludzkimi, które odpowiadały potrzebom duszpasterskim na Ziemiach Zachodnich - w klasztorze w Niepokalanowie było wielu braci i ojców, których można było posłać na misje. - I wielu to podjęło. Był to z ich strony akt zapału misyjnego, ale i niezwykłej odwagi, ponieważ mieli być pionierami duszpasterskiego wsparcia dla rodzących się struktur kościelnych i państwowych - tłumaczy.

Jubileusz przypomina również samym franciszkanom, jak wielki wkład wnieśli w historię Pomorza Środkowego ich poprzednicy. - Była to praca u podstaw, tworzenie parafii czy stacji duszpasterskich w okolicznych miejscowościach, do których dojeżdżali, pokonując czasem kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Bracia pracowali więc w spartańskich, surowych warunkach - mówi o. Wiśniewski.

Parafia franciszkańska w Koszalinie jest bliska sercu pani Małgorzaty, bo wiąże się z nią jej dzieciństwo. Na archiwalnych zdjęciach wystawionych podczas Nocy Muzeów starała się odszukać twarze jej krewnych, znajomych. Przybycie pierwszych osadników do Koszalina przypomina jej o historii jej własnej rodziny - w 1946 r. z Gdańska przyjechała tu wtedy jej babcia m.in. ze swoim synem, a przyszłym tatą pani Małgorzaty. - Dla mnie to dzisiejsze spotkanie to powrót do przeszłości, to historia mojej rodziny - powiedziała.

1 / 1
Wystawa o historii pomorskiego Kościoła po wojnie

Foto Gość DODANE 18.05.2025

Wystawa o historii pomorskiego Kościoła po wojnie

​17 maja siedzibie IPN Koszalin odbyła się wystawa i prelekcja nt. 80-lecia obecności franciszkanów na Pomorzu Środkowym.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FRANCISZKANIE KOSZALIN
  • IPN
  • POMORSCY OSADNICY

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie